Pappersarbetare blåsta på miljoner

Medlemmarna i Pappers har sedan 1998 kunnat välja mellan kontanter, ledig tid eller en pensionspremie. Men många av dem som valde pensionspremie...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • SA
    SVEN-ÅKE AULIN

Medlemmarna i Pappers har sedan 1998 kunnat välja mellan kontanter, ledig tid eller en pensionspremie. Men många av dem som valde pensionspremie blev blåsta på avkastningen det första halvåret.Sammantaget kan 5 000 medlemmar i Pappers gått miste om ett par miljoner kronor.

– En miss som Fora försäkringscentral bett om ursäkt för, säger Pappers avtalssekreterare Lennart Olovsson.

– Slappt av facket att nöja sig med en ursäkt, säger en medlem som gick miste om en värdestegring på drygt 30 procent.

– Förseningen är ett faktum. Men facket kände till förseningarna, säger Otto Trobäck som tidigare hade ansvaret för administrationen av de så kallade livsarbetstidspensionerna (LP) inom Fora Försäkringscentral.

– Drabbade medlemmar kan stämma Fora Försäkringscentral, säger Jan Höijer vid LO-TCO Rättsskydd.

I början av 1998 skrev Pappers och arbetsgivarna ett treårsavtal som snart löper ut. I avtalet fanns ett så kallat arbetstidskonto. Arbetsgivaren skulle sätta av 0,5 procent av lönen första året, 1,0 procent andra året och 1,5 procent tredje året.

Den enskilde fick sedan välja om pengarna skulle tas ut som kortare arbetstid, som kontanter eller i form av en pensionspremie. Den som valde pensionspremie fick själv välja förvaltare.

I början av 1999 fick pappersarbetarna besked om hur mycket som samlats på kontot under föregående år. Medlemmarna valde förvaltare, och Fora skulle i mars skicka pengarna till det utvalda bolaget. Fora tog ut 20 kronor per medlem för sina tjänster.

I verkligheten dröjde det ända till slutet av september innan pengarna var på plats. Under tiden hade priset på fondandelarna stigit, i vissa fall med mer än 30 procent. Men pappersarbetarna blev utan denna värdeökning som inträffat innan pengarna var på plats.

– Fora har gjort en jättemiss, säger Pappers förhandlare Lennart Olovsson. Men vi har godtagit deras ursäkt, och löftet att det inte ska hända igen. Sedan dess har jag inte hört något klagomål.

Foras Otto Trobäck medger förseningen, men understryker att facket hela tiden hölls underrättat och var med på noterna:

– Orsaken var att det tog mer tid än vi trodde att hitta nya rutiner för att administrera den nya försäkringen.

Juristen Höijer känner inte till detaljerna i den här affären, men ser den uteblivna värdeökningen som ett problem mellan den enskilde medlemmen och Fora:

– Det är inte Pappers som gjort fel, förbundet har bara gjort upp om hur pengarna ska hanteras. Sedan är det Fora som har missat.

– Om en bank inte sätter in pengarna på rätt konto inom rimlig tid kan den drabbade stämma banken i tingsrätten för utebliven värdeökning.

Omkring 5 000 av Pappers medlemmar har valt att ta ut arbetstidsförkortningen som en pensionspremie. Även när 25 000 metallare inom Stål och Metall anslöt sig till sin variant av LP uppstod förseningar, dock inte lika stora som för pappersarbetarna. Sedan ytterligare ett antal mindre avtalsområden anslutit sig omfattar livsarbetstidspensionerna omkring 37 000 personer.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen