Ytterligare en fackklubb har skaffat tandklubb. Mot en fast månadsavgift får medlemmarna i Papperstrean i Korsnäs tillbaka 75 procent av tandläkarräkningen. Tanken är att få bukt med det uppdämda behovet av tandvård. Den främsta anledningen till att det bildas tandklubbar är pengar. Att laga ett hål i munnen skapar ofta ett hål på ett annat ställe. I plånboken.
– Det är en kännbar kostnad när man går till tandläkaren. Får man tillbaka 75 procent behöver man inte vara nervös för att gå dit, säger Ulf Westin avdelningsordförande i Papperstrean.
Idén till att ha en tandklubb kommer från pappersbruket Kvarnsveden. Förslaget fick grönt ljus i Korsnäs. De enda invändningarna kom från pensionärer och arbetslösa. De får inte vara med i tandklubben, som det ser ut i dag. Målsättningen är dock att alla ska få vara med i tandklubben.
Klubben är ett påtagligt sätt att visa hur tanken om solidaritet inom facket fungerar.
– Här är ju alla vinnare, säger Ulf Westin glatt.
De två senaste månadernas utbetalningar har tärt på kapitalet i klubbkassan, men det är ingen risk att ersättningsnivån ändras.
– Har man några hål är det tusenlappar som rullar, säger Ulf Westin.
Några har haft räkningar på mer än 10 000 kronor och så länge det inte handlar om kosmetiska behandlingar finns det inget ersättningstak.
Klubben räknar med att det kommer att jämna ut sig på sikt.
Tandklubben i Korsnäs är öppen för alla inom koncernen som är med i facket. Det gäller alla olika fack och även de som bara jobbar tillfälligt. Av koncernens cirka 1 700 anställda är 1 600 med i tandklubben. Medlemmarna betalar 50 kronor i månadsavgift.
När tandklubben bildades gick en före detta medlem med i facket igen.







































































