Redan låga halter av lösningsmedel kan medföra dubbel risk för leukemi. Tidigare har forskarna trott att låga halter var tämligen ofarliga.Sedan tidigare är det känt att målare och golvläggare som utsätts för höga halter av lösningsmedel får skador. Men nu visar en studie att även personer som utsätts för lägre halter av lösningsmedel riskerar skador.
– Att studien visar en ökad risk även vid lägre exponering är förvånande, säger Maria Albin, docent vid avdelningen för Yrkes- och miljömedicin vid Universitetssjukhuset i Lund, projektledare.
I studien där 333 personer ingått framgår det att de som fick leukemi oftare än andra hade varit utsatta för lösningsmedel. Rökning ökade risken ytterligare.
Typiska yrkesgrupper som utsätts för lösningsmedel är bilmekaniker, målare, snickare och gummiindustriarbetare.
– Leukemi utgör en liten del av det totala antalet cancerdrabbade, men eftersom det är få som överlever sjukdomen är det viktigt att ta reda på orsaken, säger Maria Albin.
Bland normalbefolkningen får 5 personer av 100 000 personer leukemi per år. Men studien visar att bland dem som utsattes för mer exponering av lösningsmedel än genomsnittsmedborgaren var motsvarande siffror mellan 8 och 11 personer.
Men Maria Albin poängterar att det finns en viss osäkerhet i studien. När studien genomfördes var nästan alla som ingår i studien döda. Alla uppgifter om hur mycket personerna hade utsatts för lösningsmedel bygger därför på intervjuer med närmast anhörig och i vissa fall arbetskamrater.
– Eftersom det finns en viss osäkerhet i studien och resultatet är förvånande gör vi nu en uppföljning. Om resultatet står sig kan det få långtgående konsekvenser. Det kan innebära att produkterna måste tas bort eller gränsvärdena sänkas, säger Maria Albin.






































































