Metall vässar lokala jämställdhetsplaner

Sedan drygt två år hjälper Metall olika klubbar att skriva jämställdhetsplaner. Först tog förbundet hjälp av JämO, men nu klarar sig facket...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • AP
    AGNETA PERSSON

Sedan drygt två år hjälper Metall olika klubbar att skriva jämställdhetsplaner. Först tog förbundet hjälp av JämO, men nu klarar sig facket på egen hand.

Klubbarna skickar in jämställdhetsplaner som Metall sedan granskar och hjälper till att förbättra. Planerna är av varierande kvalitet, säger Margareta Pettersson som är jämställdhetsansvarig på Metall.

– Många skriver bara av lagtexten i allmänna ord. Vi påpekar att varje paragraf ska konkretiseras. Det ska framgå hur det ser ut i dag, vilka konkreta åtgärder som ska vidtas, när och var det ska ske, vem som är ansvarig för att det sker och så vidare.

Största bristen är lönekartläggningen, som enligt lagen är obligatorisk. Hittills har Metall utbildat 200 fackliga företrädare, och i februari ska även förbundsstyrelsen få utbildning.

Intresset för att få hjälp är stort, både från klubbar och arbetsgivare. När Metall gick ut med erbjudandet var det många som hörde av sig. Långt ifrån alla kan få hjälp av förbundet som ska försöka hinna med tre avdelningar om året, det vill säga 30–40 klubbar.

Tanken är att avdelningarna efter hand ska bli tillräckligt kunniga för att kunna hjälpa klubbarna på egen hand.

Fakta jämställdhet:Varje arbetsgivare har skyldighet att göra en jämställdhetsplan varje år som kartlägger den fysiska och den psykosociala arbetsmiljön, samt en plan för hur arbetsplatsen ska bli jämställd.Arbetsgivaren har också skyldighet att kartlägga löneskillnader mellan könen. Genom att jämföra anställda som arbetar med likvärdiga arbeten ska könsdiskriminerande löner både kunna upptäckas och förebyggas.Arbetsgivaren är sedan skyldig att analysera resultatet och redovisa detta i jämställdhetsplanen.Jämställdhetslagen hittar du på www.jamombud.se

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen