Bengtsfors hoppas på Volvo

Sanmina nekar till att ha fattat beslut om nedläggning av Segerström i Bengtsfors. Beskedet väcker ett litet hopp för de anställda. Men...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • FK
    FREDRIK KORNEBÄCK

Sanmina nekar till att ha fattat beslut om nedläggning av Segerström i Bengtsfors. Beskedet väcker ett litet hopp för de anställda. Men det kan också vara ett sätt för företaget att smita från anklagelser om MBL-brott.
Förhandlingarna mellan Metall och Sanminaägda Segerström Automotive inleddes i går. Sanmina har meddelat att man vill lägga ner större delen av produktionen i Bengtsfors och flytta delar av den till Eskilstuna. 140 anställda riskerar att bli av med sina jobb. Men vid gårdagens förhandlingar fick facket ett annat besked än tidigare: att det ännu inte är något formellt beslut fattat om nedläggning av produktion.

– Det kändes ganska oväntat eftersom man först informerat press, anställda och länsarbetsnämnden om att man varslar, säger Kjell Hultgren, ombudsman i Metalls avdelning 112.

Metall har hotat företaget med skadeståndskrav för brott mot medbestämmandelagen, MBL. Det kan vara orsaken till att Sanmina nu säger att man inte fattat något beslut, utan bara gett ett förslag. Men det behöver inte vara så. En optimistisk tolkning är att företaget vill backa från sitt tidigare nedläggningsbesked. Enligt Kjell Hultgren har framför allt Volvo Lastvagnar uttryckt kritik mot att Sanmina vill flytta produktion till Eskilstuna. För de anställda står alltså det största hoppet till vad Segerströms kunder Volvo, Saab och Lear tycker om nedläggningsplanerna för Bengtsforsfabriken.

– Vi vet att företaget utsatts för hård press från framför allt Volvo Lastvagnar. Vi vet att Volvo sagt att om verksamheten flyttas till Eskilstuna så kommer de inte att lägga ut nya objekt på Sanmina, säger Kjell Hultgren.

Facket på Sanmina har också kallat in en löntagarkonsult för att granska underlaget för en nedläggning. Hittills har facket inte fått se några underlag. Men Ingemar Olsson, Metalls klubbordförande vid fabriken, känner sig något mer hoppfull efter den senaste veckans möten med företaget:

– Det känns klart mer hoppfullt att vi ska kunna rädda åtminstone en del av produktionen här.

Förhandlingarna fortsätter nästa tisdag.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen