En 38-årig svarvare på Ovako Steel i Hofors, västra Gästrikland, satt vid ett skrivbord. Hon pratade med sin arbetskamrat som hade kört dit med en gaffeltruck.När arbetskamraten skulle åka därifrån tryckte hon fel på truckens gaspedal och backade i stället för att köra framåt.
Svarvaren klämdes mellan trucken och skrivbordet och blev svårt skadad.
Nästan en månad efter olyckan, den 20 juni, avled kvinnan av sina skador på Uppsala universitetssjukhus.
Truckens färdriktning, framåt eller bakåt, bestäms av åt vilket håll föraren vickar på foten.
– Jag tror att det här är en konstruktion som kan bidra till olycksfall och tillbud. Personligen skulle jag hellre se truckar med en spak som styr framåt eller bakåt och en pedal för att gasa, som på en bil, säger arbetsmiljöinspektör Björn Hollgren.
Peter Larsson är försäljningschef på SMA Maskin, som hyr ut truckarna till Ovako Steel. Han tycker inte att truckar med körriktningsväljare i gaspedalen är farligare än andra truckar.
– Olyckor brukar bero på antingen den mänskliga faktorn eller på att den som kör trucken är ovan eller saknar truckkort.
Truckföraren i Hofors hade truckförarkort och mer än fyra års erfarenhet.
Ovako Steels huvudskyddsombud Leif Nyström och personalchef Klas Ågren tror båda att det som hände var en ren olyckshändelse.
För säkerhets skull har Ovako Steel infört nya regler för truckar. Den sortens truckar som var med i olyckan får bara köras på truckgatorna. Endast ledtruckar, som är mindre och svagare, få köra in mellan maskinerna och hämta gods.
Gaffeltruckarna har också ändrats så att de inte accelererar lika fort som förut.
Polisens och arbetsmiljöinspektionens utredningar av olyckan är ännu inte klara.
Fakta/truckolyckor
År 2000 anmäldes 800 truckolyckor till Arbetsmiljöverket.
Trucken är den maskin som orsakar flest anmälda arbetsplatsolyckor.
I två tredjedelar av olyckorna är det någon annan än truckföraren som blir skadad.
Mellan 1995 och 1999 ledde 16 truckolyckor till dödsfall.







































































