Sapa drog av flera tusen från en metallares semesterersättning. Företaget hävdar att det var en betalning för en skuld. Själv kände hon inte till skulden och nu stäms företaget av Metall.
Den kvinnliga metallaren har varit anställd hos Sapa profiler i Vetlanda sedan 1988. Efter tio års arbete sjukskrevs hon och i november 2001 gick hon i förtidspension.
I oktober 2001 fick kvinnan frågan om hon ville få sina innestående semesterdagar utbetalade i pengar. Hon valde dock att vänta till ett senare tillfälle. Men när hon fått beskedet om sin förtidspension kontaktade hon återigen lönekontoret.
Hon möttes då av beskedet att hon inte skulle få ut sin semesterersättning på 8 630 kronor. Företaget hävdar att hon hade en innestående skuld från sjukskrivningen 1998.
Kvinnan kände inte till att hon var skyldig företaget pengar. Beskedet kom därför som en fullständig överraskning för henne, enligt den stämning som LO-TCO Rättsskydd lämnat in till Arbetsdomstolen.
Att ensidigt kvitta en skuld är olagligt, enligt kvittningslagen, hävdar Metall. Facket kräver därför att Sapa återbetalar semesterersättningen till kvinnan. Dessutom krävs företaget på ett allmänt skadestånd på 20 000 kronor.






































































