Centrala förhandlingar mellan grafikerna och de norska ägarna av Made in sveg slutade med att sex grafiker får gå på grund av arbetsbrist. Uppsägningarna skedde enligt turordningen.
– Under förhandlingarna varslade ägarna om att ytterligare fyra ska få gå, berättar grafikernas ordförande i Mellannorrland Per- Anders Ångström.
Made in sveg hade totalt 32 anställda. Med 26 kvar och ytterligare fyra varslade har Per-Anders Ångström svårt att se hur företaget ska kunna upprätthålla produktionen
– Jag är orolig för framtiden. Det här var en gång ett framgångsrikt företag som vunnit fina priser i screentryck, säger han.
Företaget arbetar mycket med profilreklam och har drabbats av lågkonjunkturen i reklambranschen. Det har haft stora uppdrag som att profilera om både Posten och Coop. Att i det läget sälja in nya jobb tar tid. Att vd:n, försäljningschefen och produktionschefen tidigare slutat gör inte läget ljusare, eftersom de tog med sig ett stort kontaktnät och kunnande.
– Det är synd om dem som får gå, för på en så liten ort som Sveg finns det inga andra jobb för grafiker, säger Per-Anders Ångström.






































































