Chefer dömda för arbetsmiljöbrott

Publicerad 2005-07-08, 12:00   Uppdaterad 2020-05-05, 15:31

Två arbetsledare dömdes i dag i Värmlands tingsrätt till dagsböter för arbetsmiljöbrott. Rätten anser att de var ansvariga för en olycka då en 18-åring fick ström genom kroppen och brännskadades svårt.

För två år sedan inträffade en olycka på nuvarande Böhler Uddeholm Precision Steel AB i Munkfors. En 18-årig sommarjobbare brännskadades svårt då han av misstag kom emot en högspänningstransformator i samband med kabeldragning i ett trångt utrymme. Stark ström passerade genom hans kropp och orsakade svåra brännskador på båda armarna och ena låret.

I dag har tingsrätten kommit fram till att två arbetsledare bär ansvar för olyckan. En av dem var anställd av Uddeholm Strip Steel, USAB, som företaget tidigare hette.

Den andre var anställd av underleverantören ABB, som var med och utförde montagearbeten på anläggningen i Munkfors när olyckan inträffade. Ytterligare en åtalad arbetsledare friades helt.

Annika Rojas Wiberg, kammaråklagare i Karlstad, hävdade att arbetsmiljöbrotten skulle betraktas som grova eftersom hon ansåg att det var frågan om medvetet risktagande och allvarliga försummelser från de åtalade arbetsledarnas sida.

Men tingsrätten i Sunne betraktar inte brottet som grovt och anser inte att de åtalade har tagit några medvetna risker eller handlat avsiktligt. De två som fällts har dömts till 70 respektive 60 dagsböter på 250 kronor.

Den sommarjobbare som skadades vid olyckan fick, enligt domen, förutom ärr efter brännskadorna bestående men i form av bland annat nedsatt rörelseförmåga i ena axeln, försämrat immunförsvar och huvudvärksattacker. Han återvände året efter olyckan till USAB för att göra praktik.

Fotnot: Dagsböter är en vanlig form av straff, som utdöms vid mindre allvarliga brott. Beloppet beror av inkomst och försörjningsbörda, och är mellan 30 och 1000 kronor. Antalet dagsböter varierar mellan 30 och 150, beroende på hur svårt brott det rör sig om.

JOHANNA THORELL

Du kanske också vill läsa…

Explosion i handen på anställd – ny sprängolycka på Nammo

Explosion i handen på anställd – ny sprängolycka på Nammo

Kvinna förd till sjukhus  Produktionen stoppad  Polisen utreder arbetsmiljöbrott

Miljonböter efter explosion i vapenfabrik – mekaniker svårt skadad

Rör med krutrester exploderade  Arbetare fick skador för livet  Vd:n ”Väldigt tragisk händelse”

Snart ska Arvid få sin robotarm: ”Skönt att få något att hålla i saker med”

Förlorade armen på Northvolt — nu ska Arvid, 23, få sin robotprotes: ”Blir väldigt skönt”

Allvarlig arbetsplatsolycka i Skellefteå – kollegan miste livet  Nu är Arvid Öhgren tillbaka på jobbet  ”Trodde det skulle vara jobbigare”

Andreas, 44, bröt benet på Volvo – blev utan bonus i flera år: ”Fördjävligt”

Andreas, 44, bröt benet på Volvo – blev utan bonus i flera år: ”Fördjävligt”

”Fick låna pengar av min mamma för att klara räkningarna”  Tvingas själv driva ärendet  Så svarar Volvo på kritiken

Två dog av giftig gas på jobbet – nu går företaget i konkurs

Två dog av giftig gas på jobbet – nu går företaget i konkurs

Hade inget andningsskydd  Misstänkt arbetsmiljöbrott  Men ingen företagsbot vid konkurser

Man hårsmån från dödsfall – samma rostiga golv tog livet av Julia, 21

Man hårsmån från dödsfall – samma rostiga golv tog livet av Julia, 21

Livsfarligt tillbud på LKAB i Svappavaara  Arbetade med att åtgärda rosten – bar inte skyddssele  ”Uppgiven”

Joakim spetsades av självkörande gaffeltruck: ”Mitt liv blir aldrig sig likt”

Joakim spetsades av självkörande gaffeltruck: ”Mitt liv blir sig aldrig likt”

Satt fast i tre timmar  Jättebot för arbetsgivaren  ”Solklart vem som bär ansvaret”

Entreprenör avled efter fall på pappersbruk

Entreprenör har dött efter fall på Swedpaper

Avled efter fall från höjd  Swedpapers vd: ”Stor förtvivlan”

Rekordmånga truckolyckor – här är de vanligaste skadorna

Rekordår för truckolyckor — här är listan med skadorna

Arbetsmiljöverket storsatsar för att stoppa utvecklingen  Inspektioner och oanmälda besök  ”Hårda med sanktioner”

Nova, 18, dog första jobbveckan på LKAB – nu misstänks dumperförare för brott

Dog första jobbveckan på LKAB – nu misstänks dumperförare för brott

Hade nyss påbörjat sitt drömjobb  Familjen berättar om sorgen  ”Skulle bara vilja veta vad som hände”