Fler får a-kassan ifrågasatt

Antalet arbetslösa som fått sin rätt till ersättning ifrågasatt har ökat kraftigt första halvåret i år jämfört med 2004. Arbetsförmedlingarna har blivit...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • ÅL
    ÅKE LIF

Antalet arbetslösa som fått sin rätt till ersättning ifrågasatt har ökat kraftigt första halvåret i år jämfört med 2004. Arbetsförmedlingarna har blivit strängare i sina bedömningar.

– Ja, eller rättare uttryckt mer konsekventa i sin tillämpning av regelverket, säger Peter Schönefeld, kanslichef på Arbetslöshetskassornas Samorganisation, SO.

Första halvåret 2005 gjorde arbetsförmedlingarna 5 209 anmälningar till a-kassorna där rätten till ersättning ifrågasattes. Det är en ökning med 54 procent från året innan då antalet var 3 387, enligt en ny rapport från IAF, Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen.

A-kassorna sorterar bort fall som inte är aktuella för ett sanktionsbeslut, det vill säga en indragning av ersättningen. Det kan exempelvis handla om personer som inte själva gjort anspråk på ersättning.

Av dem som återstår blir det sanktioner i 85 procent av fallen, en obetydlig ökning jämfört med i fjol.

I resten av fallen kan det visa sig efter granskning att den arbetslöse inte gjort något fel.

De viktigaste skälen för indragning av arbetslöshetsersättningen är att en sökande avvisar erbjudande om lämpligt arbete, att han avvisar anvisning till arbetsmarknadspolitiskt program eller att han inte sökt anvisat lämpligt arbete.

Det handlar inte om fuskare, betonar Peter Schönefeld:

– Nej, det är personer som verkligen är arbetslösa. Om det blir sanktioner beror det på att de betett sig felaktigt enligt regelverket och därmed förlorat sin rätt till ersättning.

Andelen sanktionsbeslut skiljer sig dock mellan olika a-kassor. Bland de 18 a-kassor som beslutat i mer än 25 ärenden varierar andelen sanktionsbeslut från 72 till 94 procent.

Skillnaderna är så pass stora att IAF anser att kassorna i sina bedömningar inte hanterar regelverket på ett likformigt sätt.

Det totala antalet ersättningstagare respektive ersättningsdagar ligger helt oförändrat mellan andra kvartalet 2004 och 2005.

Inom industrin har antalet ersättningstagare minskat något, för Grafikerna –7 procent, Industrifacket –2 procent, Metall –4 procent och Pappers –4 procent.

Men eftersom arbetslöshetsperioderna blivit längre är skillnaden när det gäller antalet ersättningsdagar mindre än så.

Texten är korrigerad 24/8 2005.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen