I fredags fortsatte förhandlingen om 13 uppsagda tvätteriarbetare i Boden. Men 10 av 13 hoppade av och valde att inte delta i förhandlingen.
– Vi lämnade in en skrivelse att vi inte godtar arbetsgivarens bud, säger Elisabeth Enbom, en av de uppsagda.
Dagens Arbete har tidigare skrivit om konflikten som handlar om de tvätteriarbetare med lång anställningstid som blev uppsagda i samband med att Berendsens tvätteri bytte ägare till Textilservice.
Strax innan jul inleddes den centrala förhandlingen mellan IF Metall och arbetsgivaren Textilservice samt arbetsgivarorganisationen Industri- och kemigruppen. Då var företagets bud 75 000 kronor till var och en av de uppsagda, under förutsättning alla godtog budet. Några var intresserade men en majoritet sade nej.
I fredags fortsatte förhandlingen. Tre av de uppsagde var med på noterna och intresserade av arbetsgivarsidans tidigare bud.
– Men vi är tio stycken som lämnat in en skrivelse där vi inte godkänner budet på 75 000 kronor. Vi kräver fortfarande 600 000 vardera och en offentlig ursäkt, säger Elisabeth Enbom. De uppsagda vill att frågan drivs vidare till Arbetsdomstolen (AD). Men enligt Elisabeth Enbom verkar det inte som att IF Metalls centrala företrädare vill det.
– Jag trodde facket skulle föra fram våra krav. Jag hoppas verkligen att de driver det här åt oss, säger hon.
Kenneth Strandh, ombudsman på IF Metall:s förbundskontor, säger att eftersom tvätteriarbetarna nekat en kollektiv uppgörelse så handlar det nu om individuella förhandlingar.
– Vi försöker nu få kontakt med var en och en av de uppsagda. Vi har svårt att tolka vad de tio som hoppat av menar, säger han.
Fredagens förhandling ajournerades. Inget nytt datum är spikat ännu.
Har ni drivit tvätteriarbetarnas krav i förhandlingen?
– Ja, det avvisades direkt av motparten, säger Kenneth Strand.
Arbetsgivarns bud på 75 000 kronor, är det ett bra bud?
– Enligt vår bedömning är det fullt godtagbart.
Kommer ni att driva tvisten till AD?
– I den här typen av tvister är det vanligt att vi överväger att få det prövat i AD om vi inte kommer överens. Men det är en senare fråga.
Enligt Kenneth Strandh så är det viktigt att komma ihåg att i AD handlar det om individuell prövning för tvätteriarbetarna.
– Domstolen utgår från enskilda anställningsavtal, säger han.







































































