I början av året varslades hälften av de anställda på Lindshammar glasbruk. Nu drar CG Holding, glasbrukets norska ägare, tillbaka varslen.
– Vi får en chans till att visa att det är lönsamt att producera glas i Lindshammar, säger Kjell Olsson, som varit anställd på bruket sedan år 1968.
CG Holding har beslutat att fortsätta glasproduktionen i åtminstone sex månader. I slutet av september ska företaget göra en utvärdering. Utifrån den ska ledningen sedan besluta om glasbrukets framtid.
– Klart det känns skönt att få lite ro. Men samtidigt har ägarna ändrat sig många gånger förut.
Dagens Arbete har tidigare skrivit om Lindshammar glasbruk, vars personalstyrka mer än halverats de senaste tre åren.
Enligt CG Goldings tidigare planer skulle glasproduktionen läggas ner och enbart måleriet vara kvar.
Lindshammar glasbruk har 20 anställda.






































































