Grafiska fackförbundets alla avdelningar ska varje år redovisa vad de har gjort för att få in fler kvinnor på beslutsfattande poster och för att få dem mer delaktiga i den fackliga verksamheten. Det beslutade kongressen i dag.
– Vi behöver inte fler tjusiga beslut, vi behöver handling.
Det sa Grafikernas jämställdhetsombudsman Leif Mettävainio och påpekade att jämställdheten har fullt stöd på alla håll och kanter i förbundet. Ändå ser det ut som det gör. Så hur ska det bli ändring?
Ett sätt är att kräva redovisning för vilka ansträngningar som gjorts för att ändra på situationen.
Förbundsstyrelsen fick gehör för sitt förslag om att varje avdelning årligen måste redogöra för vad de har gjort för att uppnå en jämn könsfördelning. Kravet på en årlig redovisning fanns också i en av Smålandsavdelningens motioner.
Kongressen köpte också ett förslag om ett konkret jämställdhetsmål. Senast år 2010 ska kvinnornas representation minst motsvara andelen kvinnliga medlemmars totala andel i förbundet.
Kongressen beslutade även att förbundsstyrelsens alla ledamöter före nästa kongress ska genomgå en jämställdhetsutbildning.







































































