SSAB Tunnplåt i Borlänge sa nej till järnbruksklubbens krav på 850 kronor mer i månaden samt en engångssumma på 5 000 kronor.
Förhandlingarna avslutades i fredags och precis som på SSAB i Luleå får arbetarna nöja sig med att månadslönen höjs med 470 kronor.
Företaget väljer att följa det centrala avtalets löneökning på 2,3 procent, trots att koncernen förra året gjorde en rekordvinst på 5,7 miljarder kronor.
– Jag tycker det är lite småaktigt. Jag hoppas att det inte blir alltför drastisk stämning här nu, säger klubbordförande Sture Bergvall.
Utöver lönen får personalen en bonus när det går bra för företaget. Förra året blev det 24 000 kronor per anställd.
I år har taket för vinstdelningen höjts till 30 000 kronor, men hur mycket pengar det verkligen blir vet man inte förrän nästa år.






































































