Pressgrannar avvecklar tryckeri

Sju grafiker förlorar jobbet när Pressgrannars arktryckeri i Norrköping läggs ned. Dålig lönsamhet ligger bakom beslutet. Beslutet att lägga ned tryckeriet togs...

Publicerad:

Uppdaterad:

Sju grafiker förlorar jobbet när Pressgrannars arktryckeri i Norrköping läggs ned. Dålig lönsamhet ligger bakom beslutet.

Beslutet att lägga ned tryckeriet togs på ett styrelsemöte i förra veckan. Under 2007 gick verksamheten med närmare en miljon kronor i förlust, berättar Pressgrannars vd Olof Haeggström.

– Vi har haft liknande situationer förr, men då har vi bedömt att det funnits potential, att det kunnat bli bättre. Men nu har vi gjort bedömningen att det inte går att komma tillbaka.

Pressgrannar, som ägs av Norrköpings Tidningar och Östgöta Correspondenten, har även tidningstryckerier i Norrköping och Linköping. När arktryckeriet stängs blir sju grafiker övertaliga, men det är inte säkert att det är just arktryckeriets anställda som får gå.

– De har varit anställda länge i företaget så det kan hända att de omplaceras. Det kan bli andra som har kortare anställningstid som får gå i stället.

I mitten av juni räknar Olof Haeggström med att all produktion ska ha flyttat ut från Pressgrannars arktryckeri i Norrköping. Uppdragen kommer att läggas ut på ett annat tryckeri i stället.

MBL-förhandlingar ska inledas efter påsk och innan dess är ingenting spikat, betonar Grafikernas klubbordförande, Krister Pettersson. Men beskedet om nedläggningen kom nog inte som en överraskning tror han.

– Folket har väl känt själva att det varit på tapeten. Det har varit mindre att göra, maskinerna är gamla och inga nya investeringar har gjorts.

Pressgrannar har totalt drygt 70 anställda, varav cirka 60 är grafiker.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen