Facken kommer att vara starkt på defensiven under avtalsrörelsen, säger LO:s avtalssekreterare Per Bardh (bilden).
– Vi måste hålla ihop mot de angrepp som kommer från arbetsgivarna.
Men försvarsspelet betyder inte att man kommer utan krav till förhandlingsbordet.
Avtalrsörelsen blir tuff, men det finns alltid ett löneutrymme säger LO:s avtalssekreterare Per Bardh till Dagens Arbete under
GS-fackets uppstart inför avtalsrörelsen i Västerås i dag. Men hur stort det är kan ingen säga i dag. I våras spådde LO:s
ekonomer att det fanns ett utrymme på mellan 2,5 och 3,5 procent. Sedan dess har det visat sig att sysselsättningen inte alls har gått ner så mycket som man trott.
– Till viss del beror det på IF Metalls krisavtal. Uppgörelser om sänkt arbetstid och lön mot att arbetsgivarna inte lägger något varsel har dämpat vågen av uppsägningar. Risken är bara att det kommer surt efter, befarar Per Bardh.
Det är svårt att bedöma vad som sker när arbetstiden återgår till det normala. När avtalet går ut är det fritt fram för arbetsgivarna att varsla igen.
Det osäkra ekonomiska läget gör att LO vill se ett kort avtal den här gången. Sedan 1998 har man slutit treåriga överenskommelser, men så kommer det inte att bli den här gången. Det är bättre att ta små steg in i en så svårbedömd situation som råder nu.
– Vi kommer att slåss för att träffa ett ettårigt avtal, säger Per Bardh.
Utspelen från bland annat Svenskt Näringsliv och andra arbetsgivarorganisationer har varit flera under krisen och lågkonjunkturen. Man vill bland annat se ändrade turordningsregler, frysta löner och lägre ingångslöner.
Avtalsrörelsen måste därför till stor del bestå av att organisera en stark defensiv för att förhindra försämringar av villkoren, menar Per Bardh.
– Vi ska hjälpa varandra att hålla emot och inte släppa igenom försämringar av arbetstidsregler eller lägstalöner.
Men att vara på defensiven innebär inte att man kommer tomhänt till förhandlingsbordet. LO-förbunden kommer att enas om ett antal frågor som man kommer att driva gemensamt under avtalsrörelsen, bland annat jämställdhet, regler kring inhyrd arbetskraft och visstidsanställningar.
Än så länge finns det inga siffror att tala om. Först i vinter blir det klart vilket utrymme som finns för den konkurrensutsatta industrin, som troligtvis går först ut i avtalsrörelsen. Men några nollavtal kommer det inte bli, säger GS avtalssekreterare Tommy Andersson.
– Vi ska klara reallönerna plus en löneökning.








































































