Arbetsförmedlingen betalade för tomma platser

Platserna i Skogsstyrelsens projekt för långtidsarbetslösa stod tomma i flera delar av landet. Ändå fakturerades Arbetsförmedlingen nästan 2,5 miljoner kronor för ”övergripande samordning”, skriver Dagens Arena.

Publicerad:

Uppdaterad:

Platserna i Skogsstyrelsens projekt för långtidsarbetslösa stod tomma i flera delar av landet. Ändå fakturerades Arbetsförmedlingen nästan 2,5 miljoner kronor för ”övergripande samordning”, skriver Dagens Arena.

Projektet där 1 500 långtidsarbetslösa ska sysselsättas av Skogsstyrelsen hade 147 deltagare i mars i år. Men det vara bara tre av landets tio så kallade marknadsområden som hade kommit i gång och hade deltagare. Trots det fakturerade Skogsstyrelsen 2 440 988 kronor för ”övergripande samordning” för dessa marknadsområden, skriver Dagens Arena.

Soledad Grafeuille, enhetschef och ansvarig för projektet på Arbetsförmedlingen, säger till Dagens Arena att det handlar om kostnader för förberedelser att ta emot deltagare.

Den ”övergripande samordningen” står för 32 av projektets totala kostnad på 85 miljoner kronor under mars till augusti. Arbetsförmedlingen har frågat vad posten består av och uppger att de är nöjda med förklaringen att det är personal som jobbar i projektet samt administration och kontorsservice.

– Vi har ingen anledning att misstro den information vi får från en annan myndighet, säger Soledad Grafeuille till Dagens Arena.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen