• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Marcus Bolin
Marcus Bolin, Pappers avtals- och förhandlingskoordinator. Foto: David Lundmark

Han är ny avtalsansvarig på Pappers

Publicerad 2019-10-15, 07:00   Uppdaterad 2020-08-12, 10:52

Ny ansvarig. Fyraprocentigt lönelyft. Plus bättre pensioner och mindre övertid. Pappers inledde årets avtalsrörelse med en rivstart – och en ny ansvarig, Marcus Bolin.

Marcus Bolin

Ålder: 48 år.

Aktuell som: Pappers nya avtals- och förhandlingskoordinator.

Styrka: ”Min nyfikenhet. Plus att jag inte har några förutfattade meningar. Jag gillar att lyssna på andra människors åsikter.”

CV i korthet: Ombudsman på Pappers i tre år. Dessförinnan arbetade han i många år inom tung industri. Förutom Aspa bruk har han också jobbat på bland annat Ericsson och Volvo.

Familj: Sambon Annica och sonen Anton.

Bor: Villa utanför Askersund, plus övernattningslägenhet i Stockholm.

Fritid: ”Tja, vad gör jag när jag är hemma? Springer runt med en hammare i ena handen, samtidigt som jag brygger öl och maler mitt eget kaffe!”

Marcus Bolin om …

… att efterträda Pontus Georgsson som förbundets avtalsansvarig:

”Jättespännande. Under förra avtalsrörelsen fick jag sitta i baksätet, titta på och lära mig. Nu är det jag som får sitta i framsätet, lägga i rätt växel och försöka föra båten framåt. Jag ser verkligen fram emot det.”

Rejäla lönelyft är alltså bara ett av Pappers krav. Under en avtalskonferens i Uppsala har representanter för de olika bruken nu också vaskat fram andra punkter som anses särskilt viktiga för medlemmarna.

Listan är lång, 19 punkter, och en av de viktigaste som avtalsansvariga Marcus Bolin lyfter fram är pensionen.

– Den måste bli bättre, säger han. Bland annat vill vi stärka rätten till deltidspension. Den är ganska stark som den är i dag, men den fungerar inte tillfredsställande. Arbetsgivarna är nämligen inte alltid så tillmötesgående att finna lösningar som gör det möjligt för en medlem att ta ut deltidspension.

Likaså ATK:n måste byggas ut, menar Marcus Bolin.

– Vi vill att fler ska kunna välja pension i ATK-valet. Men eftersom många medlemmar har svårt att ta ut ledig tid i komp-banken, så väljer man ATK i ledig tid i stället. Vi vill att avsättningen till ATK ska vara 58 procent, och inte 33 procent som den är i dag.

Minskad övertid står också högt på kravlistan. Övertidstaket bör sänkas från 200 till max 150 timmar per år, anser förbundet.

– Vi blir mer och mer slimmade. Och vi är väldigt duktiga på att lösa arbetsgivarens problem på kort bemanning genom att vi jobbar väldigt mycket övertid. Därför måste det till en starkare och bättre reglering, säger Marcus Bolin.

Det var många som höjde på ögonbrynen när Pappers gick ut med sitt ettåriga lönekrav på fyra procent härommånaden. Inte minst inom den egna LO-familjen, där det ju är brukligt att man först diskuterar och enas om siffror och andra krav internt, innan man går ut med det så kallade ”märket” offentligt.

Men Pappers valde alltså att rivstarta årets avtalsrace på egen hand, och Marcus Bolin är nöjd med att man gjorde det.

– Det var väl lite nervöst innan, men så här i efterhand känns det helt rätt. Vår bransch klarar detta, den tål 4 procent.

Han fortsätter:

– Det måste till mer pengar. Inte bara åt dem som redan i dag arbetar på bruken, utan också för att kunna locka till oss elektriker, mekaniker och instrumenttekniker. De kategorierna råder det ju stor brist på i vår bransch. Det är kris på många håll.

Industriarbetsgivarna, Pappers motpart, menar å sin sida att kravet är helt ”verklighetsfrånvänt”. I en tid av handelskrig, brexit, skakig börs och vikande konjunktur, kan man helt enkelt inte begära så mycket, anser arbetsgivarna.

– Jag kommenterar inte deras utspel, säger Marcus Bolin. Jag kan bara konstatera att framtiden för vår bransch ser jätteljus ut. Man kan använda massa till väldigt många olika saker, och ständigt utvecklas det ju nya produkter.

Hur det blir med Pappers löneanspråk återstår att se. Ingen punkt som vaskades fram i Uppsala är heller klubbad och bestämd ännu. Först ska frågorna diskuteras på distriktsnivå. Dessutom inväntas motioner till förbundsmötet, som äger rum i slutet av november. Det är först där och då som kraven spikas. Strax före jul får arbetsgivarna sedan ta del av Pappers samlade krav. Resultatet av förhandlingarna som därefter följer får vi slutligen veta i april nästa år.

Pontus Ohlin

Läs mer: arbetstidskonto (atk) arbetstidskorridoren avtal 2020 avtalsrörelse delpension Marcus Bolin övertid Pappers pension
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Vi måste bygga framtiden här

Pontus Georgsson: Vi måste bygga framtiden här

”Svensk industri pressas hårt”

LO: Höj pensionen – inte pensionsåldern

LO: Höj pensionen – inte pensionsåldern

Undersökning visar  Åtta av tio arbetare vill känna till partiernas plan för pensionerna

Anders vägrar jobba till 67: ”Man ska leva lite också”

Anders vägrar jobba till 67: ”Man ska leva lite också”

Jobbat i samma fabrik sedan 1979  Vill hinna njuta av livet med Ingalill

Trasig truck förstörde Thereses rygg: ”Borde varit mer förbannad”

Trasig truck förstörde Thereses rygg: ”Borde varit mer förbannad”

Älskade att köra truck – får aldrig göra det igen  Sätet lagades med skumgummi

Här är de största hoten mot pappers- och massa­industrin

Här är de största hoten mot pappers- och massa­industrin

✓Skogsindustrin listar tydligaste farorna

”Kan det hända oss? Har vi koll på det här?”

Kemikalieolycka i USA väcker oro på svenska bruk

Elva döda på pappersbruk i Washington  Frågan som gnager: Kan det hända i Sverige?

Lönegapet på pappersbruken är större än någonsin

Lönegapet på pappersbruken är större än någonsin

Skiljer tiotusentals kronor mellan högst och lägst betalda bruk  ”Mer konkurrens om pengarna”

Pappers: Tufft läge för branschen – men hoppet lever

Varsel och stopp skakar pappers­industrin – men hoppet lever

Historiskt tufft år för pappersindustrin  ”Verkligen ett hot framöver”

Samma koncern – olika verkligheter

De vinner och förlorar när Metsä ställer om

Varsel i Husum – storsatsning i Mariestad  ”Extra orolig”

Här ska produktionen fördubblas

Metsä miljardsatsar i Mariestad – men på golvet växer missnöjet

Pappers: ”Man blir placerad som en kugge i ett hjul”

Truckföraren Jennifer räddade hunden Tuss – i träskor 

Truckföraren Jennifer, 24, räddade hunden Tuss – i träskor

Räddningstjänsten avbröt insatsen  Då tog sågverkspersonalen över  ”Lyckotårar”

Nytt hopp för tändsticksfabriken: ”Ska finnas kvar i 100 år till”

Nytt hopp för tändsticksfabriken: ”Ska finnas kvar i 100 år till”

Framtidstro efter år av nedläggningshot  ”Vill att fabriken ska finnas i 100 år till”

Man döms för grov misshandel på Stegras boende

Man döms för grov misshandel på Stegras boende

Flera våldsbrott inom loppet av ett år

Lurade i skogen

Skogsarbetare utnyttjades – GS-facket vill utreda tvångsarbete

Skogs­arbetare utnyttjades – GS-facket vill utreda tvångsarbete

Krav från facket efter avslöjanden om missförhållanden

Utländska arbetare lurades i kyrkans skog

Chefen tog deras pass och bankkort: ”Mådde jättedåligt”

Thailändska skogsarbetare blåstes av svensk skogsentreprenör  Tvingades betala tillbaka delar av lönen kontant

Cheferna: ”Vi tog inga pass”

Cheferna: ”Vi tog inga pass”

Vill först inte svara på DA:s frågor  ”Hört att man ska säga inga kommentarer”

Visa fler

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram