SKF-facket befarar varsel
SKF delar hellre ut pengar till aktieägarna än att söka statligt stöd till permitteringar. Nu väntar varsel om uppsägningar, befarar facket.
Industriarbetarnas tidning
17 april, 2020
Skrivet av Johanna Edström
Nu kan även bemanningsanställda få stöd vid korttidsarbete. IF Metall och övriga facken inom LO har kommit överens med motparten om ett centralt avtal.
Medan fast anställda inom till exempel industrin har kunnat gå ner i arbetstid och behålla nästan hela sin inkomst, har bemanningsanställda som förlorat sina uppdrag fått en garantilön på mellan 111 och 118 kronor i timmen. Nu har IF Metall har tillsammans med de övriga fackförbunden inom LO kommit överens med motparten, bransch- och arbetsgivarorganisationen Kompetensföretagen, om korttidsarbete även för bemanningsanställda.
Avtalet innebär att i stället för att få garantilön, kan bemanningsanställda gå ner i arbetstid och få en korttidspermitteringslön. Den ska beräknas på det genomsnittliga förtjänstläget (GFL), som den anställde har haft under den senaste tremånadersperioden. Har man varit uthyrd till flera olika ställen räknas en genomsnittlig GFL fram.
Det innebär även att en bemanningsanställd som har varit korttidspermitterad, och senare blir uppsagd, får arbetslöshetsersättning baserad på GFL i stället för på garantilönen.
– För de flesta innebär detta en stor skillnad för ekonomin och tryggheten under en exceptionellt svår tid, säger Veli-Pekka Säikkälä, IF Metalls avtalssekreterare, i ett pressmeddelande.
När det gäller skyldigheten att vara tillgänglig för uthyrning så anpassas den också utifrån vilken grad av korttidsarbete som tecknas lokalt – 80, 60 eller 40 procent.
Avtalet förutsätter att en lokal överenskommelse mellan fack och arbetsgivare träffas.
Semester och semesterintjänande påverkas inte av avtalet utan följer kollektivavtal och lag. Frånvaro på grund av korttidsarbete är semesterlönegrundande. Avtalet gäller fram till sista december i år och kan sägas upp med en uppsägningstid på tre månader.
Är ju lite sent att komma med detta nu skulle ju varit innan man vart varslad nu hjälper ju inte / Bemanningsföretag måste upphöra på svensk arbetsmarknad är ju ett slaveri.