• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Med sina advokater försöker nu företaget tvinga det kommunala bolaget Ljungby Energinät till blockadbryteri. – Får vi ett bakslag i detta. Herregud, vad skulle det innebära? Då försvinner ju deras möjlighet att strejka, säger Ljungby Energinäts vd Bo Schönbeck.
Tesla försöker tvinga Ljungby Energinät till blockadbryteri. ”Herregud, vad skulle det innebära?" säger energinätets vd Bo Schönbeck. Foto: TT/Privat

Tesla vill tvinga lokalt elbolag att bryta blockaden: ”Vi vill inte vara strejkbrytare”

Publicerad 2024-10-14, 04:00   Uppdaterad 2025-08-26, 14:50

Tesla har inte kunnat ansluta nya laddstolpar till elnätet på grund av den fackliga blockaden. Med sina advokater försöker nu företaget tvinga det kommunala bolaget Ljungby Energinät till blockadbryteri.

– Får vi ett bakslag i detta. Herregud, vad skulle det innebära? Då försvinner ju deras möjlighet att strejka, säger Ljungby Energinäts vd Bo Schönbeck.

V V

Tesla har lyckats runda nästan alla sympatiåtgärder i konflikten om kollektivavtal på elbilsjättens verkstäder. Alla förutom en: Blockaden mot laddstolparna.

I över ett halvår har Sekos medlemmar vägrat ansluta Teslas laddstolpar till elnäten. Elbilsföretaget har därför, sedan den 4 mars, inte kunnat öppna några nya laddstationer i Sverige.

Anledningen är att de svenska elnäten drivs som lokala monopol, med bara en elnätsägare i varje geografiskt område. Om arbetarna på nätbolaget är medlemmar i Seko och därför vägrar utföra en anslutning, kan alltså Tesla inte runda blockaden genom att anlita konkurrerande bolag.

Teslas laddstation i Ljungby – nybyggd och strömlös

Just så ser situationen ut i småländska Ljungby. På en parkeringsplats i utkanten av staden står sedan i början av mars en helt nybyggd – och strömlös – Tesla-laddstation.

– Kabeln är inte kopplad varken i deras ände eller i våra kablar. Så kommer det vara så länge konflikten håller i, våra elektriker är ju anslutna till Seko, har Ljungby Energis nätchef Jan Olsson tidigare sagt till Dagens Arbete.

Det har fått Tesla att se rött. I flera månader har bolaget därför drivit en process för att tvinga det kommunala elnätsbolaget till blockadbryteri.

Det var den 26 juni som Tesla anmälde Ljungby Energis dotterbolag Ljungby Energinät till Energimarknadsinspektionen. Tesla hävdar att nätföretaget är skyldiga att ansluta laddstolparna till elnätet. Genom att inte göra det har Ljungby Energinät brutit mot ellagen, menar Tesla.

”Nätföretagets beslut att inte ansluta Teslas laddningsstationer till elnätet innebär att Nätföretaget har brustit i sin anslutningsskyldighet samt att det inte tillvaratar allmänhetens intresse av att få tillgång till fler laddningsstationer”, skriver Teslas advokater till Energimarknadsinspektionen.

Ljungby Energinät menar å sin sida att den pågående arbetsmarknadskonflikten omöjliggör arbete med de strömlösa laddstolparna.

”Grundlagsskyddad rättighet att strejka”

Enligt Bo Schönbeck, vd på Ljungby Energinät, är företaget bakbundet. Elektrikerna på Ljungby Energinät är medlemmar i Seko, och att anlita någon annan för att göra jobbet skulle innebära blockadbryteri, säger han.

Bo Schönbeck, vd på Ljungby Energi och Ljungby Energinät. Foto: Privat
Bo Schönbeck, vd på Ljungby Energi och Ljungby Energinät. Foto: Privat

– Vi kan inte göra så mycket. Det är en grundlagsskyddad rättighet att strejka och vi vill inte gå in och vara några strejkbrytare, säger Bo Schönbeck.

Enligt ellagen har nätbolagen en skyldighet att ansluta elektriska anläggningar till elnäten. Undantag från anslutningsskyldigheten får bara göras vid kapacitetsbrist. Eller om det, som det står i lagtexten, finns ”andra särskilda skäl.”

– Vi följer det som står i lagen. Vi anser att det föreligger särskilda skäl i det här fallet, säger Bo Schönbeck, som fortsätter:

– Egentligen skulle vi gärna koppla in stolparna. Det är ju pengar in för vår del. Men vi vill inte vara strejkbrytare och gå emot Seko och IF Metall. Våra anställda är medlemmar i Seko och dem vill vi inte gå runt.

Om Tesla får rätt i det här, vad händer då?

– Herregud, vad skulle det innebära? Då försvinner ju deras möjlighet att strejka. Jag tror inte vi hamnar där, men då kommer vi till en situation där vi måste runda blockaden. Vi får ta ställning till det då, hur vi ska göra, säger Bo Schönbeck.

Ärendet är just nu ute på så kallad kommunicering, det skede i tvisten då parterna har möjlighet att yttra sig och lämna in synpunkter till myndigheten. I början av oktober har ärendet gått i flera vändor mellan Energimarknadsinspektionen och de två parterna, Ljungby Energinät och Tesla.

Också Seko har lagt sig i konflikten. I ett yttrande till Energimarknadsinspektionen skriver facket att om myndigheten går på Teslas linje, skulle det innebära ett ”angrepp på såväl IF Metalls som Sekos grundlagsskyddade rätt att vidta stridsåtgärder”.

Aldrig tidigare prövat fall

Jerker Sidén.
Jerker Sidén, analytiker. Foto: Emelie Otterbeck

Energimarknadsinspektionen befinner sig nu på delvis nytt territorium. Myndigheten, som är den som ser till att energibolagen följer lagen, har visserligen prövat ärenden där energibolag har nekat anslutning till nätet förr. Men frågan om huruvida en facklig blockad utgör ett ”särskilt skäl” att neka en anslutning – den har aldrig tidigare prövats.

– Det är det som är saken att utreda. Historiskt sett har vi inte haft så många ärenden som handlat om nekande av anslutning. Det är det vi ska ta ställning till, säger Jerker Sidén, analytiker på Energimarknadsinspektionen.

Är det vad er utredning kommer koka ner till?

– Man ska väl även se om Ljungby Energi överhuvudtaget har nekat anslutningen eller om det ska ses som en uppskjuten anslutning, av orsaker som de inte kan råda över.

Ärendet har funnits på myndighetens bord sedan i slutet av juni och det kan dröja ytterligare några månader innan Energimarknadsinspektionen kommer till ett beslut.

– Ärenden av lite mer specifik karaktär kan ta uppemot ett halvår. Dels på grund av att kommuniceringen tar tid, men också att utredningen i sig blir lite mer tidskrävande, säger Jerker Sidén.

Så när kommer beslutet?

– Det är svårt att bedöma när det kommer ett beslut i frågan.

Dagens Arbete har sökt Teslas svenska dotterbolag TM Sweden, som inte har återkommit.

Adam Daver

Läs mer: Bo Schönbeck Elon Musk Fackligt Jerker Sidén Ljungby Seko strejk sympatiåtgärd Tesla TM Sweden AB
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

”Konflikten är ett misslyckande”

Insändare: ”Konflikten är ett misslyckande”

Läsare reagerar på Teslastrejkens slut  Vill se grundlig utvärdering

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Strejken för kollektivavtal är över  Unika konflikten sätts under lupp

Marie Nilsson: Vi är öppna för vitbok om Teslastrejken

Marie Nilsson: Vi är öppna för vitbok om Teslastrejken

Tycker inte IF Metall klantat sig  ”Medlemmarnas bästa vi hade för ögonen”

Simon Petersson försvarar jojo-strejken: ”Behövde höja insatsen”

IF Metall om Teslas utköp: Var ett välkänt fenomen

Jojo-strejken skulle öka chansen för kollektivavtal  Istället utnyttjade Tesla situationen

IF Metall vann mot Tesla i AD: ”I dag väljer vi glädjen”

IF Metall vann mot Tesla i AD: ”I dag väljer vi glädjen”

Tesla bröt mot informationsplikten

Teslastrejken tog slut på ett Teams-möte: ”Det var en sådan tomhet”

Teslastrejken tog slut på ett Teams-möte: ”Det var en sådan tomhet”

Eldina Melez kämpade för de strejkande i nästan tre år  ”Helt chockad”

Teslas utköp kan vara brott mot föreningsrätten

Tesla köpte ut strejkare – kan vara brott mot lagen

Tesla betalade personal för att gå  Möjligt brott mot föreningsrätten

Blockaden hävd – då kan spökstationerna vakna till liv igen

Blockaden hävd – då kan spökstationerna öppna igen

Sympatiåtgärder dras tillbaka  Tesla: 250 laddare kan öppna

Sympati­åtgärder mot Tesla dras tillbaka: ”Kan inte vinna alla strider”

Sympati­åtgärder mot Tesla dras tillbaka: ”Kan inte vinna alla strider”

Historisk facklig uppslutning  ”Önskat att de hade fått kollektivavtal”

Teslaförfattaren: ”Musk vinner igen, sorgligt att se”

Teslaförfattaren: ”Musk vinner igen, sorgligt att se”

IF Metall misslyckades med att få till ett kollektivavtal

Granskning: Arbetskraftsutvisningarna

Hela familjen skickas tillbaka: ”Förlorat vårt hem och hela vårt liv i Sverige”

Ala, 52, kastas ut – nu står hans arbetsplats tom

Tre i familjen jobbade i bristyrken – alla har fått utvisningsbeslut  260 arbetare har utvisats senaste året

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Stor kartläggning  I flera branscher saknas personal  Trots det utvisas hundratals arbetare

Tidslinje: Så har migrationslagarna stramats åt

Tidslinje: Så har migrationslagarna skärpts

Ett decennium av åtstramningar

Pension

Anders vägrar jobba till 67: ”Man ska leva lite också”

Anders vägrar jobba till 67: ”Man ska leva lite också”

Jobbat i samma fabrik sedan 1979  Vill hinna njuta av livet med Ingalill

Partiernas vallöften om pensionen – så påverkas du

Partiernas vallöften om pensionen – så påverkas du

Löftena haglar  Så skiljer de sig åt

LO: Höj pensionen – inte pensionsåldern

LO: Höj pensionen – inte pensionsåldern

Undersökning visar  Åtta av tio arbetare vill känna till partiernas plan för pensionerna

Val 2026

S om industriarbetarna: En kamp mellan oss och SD 

S om industriarbetarna: En kamp mellan oss och SD

Allt fler industriarbetare kandiderar för SD  Ardalan Shekarabi (S): En global trend

Kartläggning: S tappar industri­arbetare – SD snart ikapp

Kartläggning: S tappar industri­arbetare – SD snart ikapp

Historisk förändring  SD knappar in på S bland industriarbetare på valsedlarna

Sverigedemokraterna: ”Facken skrämmer i väg många löntagare”

Sverigedemokraterna: ”Facken skrämmer i väg många löntagare”

SD knappar in på S bland industriarbetare  ”Vi är ett modernt arbetarparti”

Visa fler

”Konflikten är ett misslyckande”

Insändare: ”Konflikten är ett misslyckande”

Läsare reagerar på Teslastrejkens slut  Vill se grundlig utvärdering

Dödsolyckan på Northvolt

Ingen åtalas för Arvids skada – utredningen tog för lång tid

Ingen åtalas för Arvids skada – utredningen tog för lång tid

Arvid förlorade armen under bygget av Northvolt  Nu är brottet preskriberat

NCC krävs på fem miljoner efter dödsolycka på Northvolt

NCC krävs på fem miljoner efter dödsolycka på Northvolt

Dan Karlsson avled efter olycka 2023  Träffades av fallande kran

Miste sin man: ”Det får inte tystas ner”

Lenas man dog på Northvolt: ”Det får inte tystas ner”

Två och ett halvt år senare väntar familjen fortfarande på svar  ”Känns som han dött förgäves”

Slutet på Teslastrejken

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras 

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Strejken för kollektivavtal är över  Unika konflikten sätts under lupp

Marie Nilsson: Vi är öppna för vitbok om Teslastrejken

Tycker inte IF Metall klantat sig  ”Medlemmarnas bästa vi hade för ögonen”

IF Metall om Teslas utköp: Var ett välkänt fenomen

Jojo-strejken skulle öka chansen för kollektivavtal  Istället utnyttjade Tesla situationen

Visa fler

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram