Experten: ”Extremt låg” chans för kollektivavtal
En våg av avhopp skakar Teslakonflikten ”Spelar enormt stor roll”
Publicerad 2025-08-15, 05:00 Uppdaterad 2025-08-18, 13:52
Det blir förhandlingar om kollektivavtal på Elanders-ägda Bergen Logistics i USA. Efter en lång facklig strid väljer företaget att inte överklaga ett beslut som ger facket rätt.
– Det var bra att vi slapp en utdragen rättsprocess, säger Tony Berggren på GS-facket.
Elanders är en svenskägd koncern med dotterbolag runt om i världen. 2009 skrev de på ett globalt ramavtal om att förhålla sig positivt till facklig organisering. Den svenske industrimannen Carl Bennet, som är majoritetsägare, har ofta uttalat sig positivt om facket. Men på Bergen Logistics i New Jersey har det gått trögt för fackföreningen.
Förra hösten skrev en majoritet av de anställda under på att de ville att facket skulle representera dem på arbetsplatsen – något som krävdes för att de skulle få förhandla om lön och villkor. Företaget dröjde dock med att godkänna underskrifterna.
I stället anlitade man en advokatfirma som gjort sig kända för så kallad union busting – att motarbeta facklig organisering. Företagets vd skrev i ett brev till anställda att facket inte skulle tillföra ”något av värde” på arbetsplatsen.
Läs också

Svenska Elanderskoncernen bryter mot sitt globala avtal med facket. Det hävdar svenska och amerikanska fack efter problem med att organisera anställda vid ett dotterbolag i New Jersey.
I början av året hölls en sluten omröstning bland de anställda, för eller emot att representeras av facket. För-sidan vann med knapp majoritet. Företaget ville dock inte godta resultatet, bland annat med hänvisning till att det var så jämnt.
Tony Berggren, internationell sekreterare på GS-facket och ordförande för det europeiska facket UNI Graphical and Packaging, engagerade sig i frågan och reste till fabriken – där han dock inte blev insläppt.
Läs också

✓”Skapat oro hos de anställda” ✓”Anmärkningsvärd situation”
För några veckor sedan kom beslutet från arbetsmarknadsmyndigheten National Labor Relations Board, NLRB. De fastslog att resultatet av omröstningen på arbetsplatsen var 83 för och 80 emot, vilket Dagens Industri var först att berätta om.
Bergen Logistics har nu valt att inte överklaga resultatet. Det betyder att facket får klartecken att förhandla.
– Då är första delen av sagan slut. Nu ska man inleda förhandlingar om kollektivavtal. Den är inte något vi lägger oss i, även om vi förstås följer det, säger Tony Berggren.

Magnus Nilsson, vd på Elanderskoncernen i Sverige bekräftar att Bergen Logistics nu ska påbörja förhandlingar med det lokala facket.
”Som vi har sagt hela tiden har vi inväntat NLRB:s beslut vilket vi gjort och när vi nu har granskat deras beslut tycker vi att det är korrekt och kommer att acceptera det”, skriver han i ett mejl till DA.
Om företagets agerande skriver han:
”På samma sätt som att vi skall stödja alla som vill bli medlemmar i en facklig organisation måste vi även stödja dem som inte vill bli medlemmar vilket vi utgått ifrån.”
Nu när resultatet är fastslaget, skriver han, har företaget valt att följa det, trots att majoriteten var så knapp.

Enligt Tony Berggren på GS-facket berodde det jämna resultatet på att advokatfirman och företaget avskräckt anställda från att rösta ja. Det var en betydligt större majoritet som ville ha in facket från början.
Bergen Logistics är ett logistikföretag med en stor majoritet kvinnor som anställda, ofta spansktalande, berättar Tony Berggren. Han tycker att deras fackliga kamp ska lyftas fram. De har stått utanför företaget och utanför butiker på Manhattan dit Bergen levererar i ur och skur och protesterat för att de vill ha ventilation och bättre löner.
– Om det är någon som ska äras för detta så är det dem.
Det är samma typ av union busting som Tesla sysslar med här i Sverige.