Experter: Bryter mot lagar och avtal
Beslagtagna pass, ockerhyror och höga kontantbetalningar ”Det är ett grymt överpris”
Publicerad 2025-01-02, 05:00 Uppdaterad 2025-01-07, 16:16
Svenska Elanderskoncernen bryter mot sitt globala avtal med facket. Det hävdar svenska och amerikanska fack efter problem med att organisera anställda vid ett dotterbolag i New Jersey.
Sedan några månader har facket hållit till vid parkeringsplatsen utanför Bergen Logistics anläggning i North Bergen, New Jersey USA. De står där eftersom de inte får komma in på företaget för att träffa de anställda, säger Alberto Arroyo. Han sitter i ledningen för den amerikanska fackliga sammanslutningen Worker’s United, och som organiserar bland annat truckförare och lagerarbetare.
Det är inte facket som har tagit initiativ till att komma hit för att värva medlemmar, utan det är anställda inne på företaget som har hört av sig till dem.
– Flera anställda har tidigare jobbat på andra arbetsplatser där vi har avtal, säger Alberto Arroyo.
– De känner till vårt fack och vad vi gör och de vände sig till oss för att de vill ha ett avtal med oss här också, fortsätter han.
Vägen till att bilda ett fack och träffa ett avtal om löner och andra villkor är full av hinder i USA. Det krävs bland annat att en majoritet av de anställda skriver under på att de vill det, och det är inte ovanligt att arbetsgivare aktivt jobbar för att motverka en organisering.

Alberto Arroyo hoppades att det skulle vara annorlunda på Bergen Logistics, eftersom företaget sedan 2021 ingår i den svenska Elanderskoncernen.
– Men tyvärr har det inte varit så hittills, säger han.
En övervägande majoritet av de anställda har enligt facket skrivit under på att de vill att Worker’s United ska representera dem på arbetsplatsen. I flera brev och mejl till företagets vd har facket framfört en begäran om att de tillsammans ska genomföra en kontroll av de anställdas signaturer – en så kallad ”card check”.
Efter det steget i processen skulle företaget kunna erkänna facket och förhandlingar om ett lokalt avtal om löner och andra villkor på arbetsplatsen skulle kunna börja.
– Men de har inte svarat på något av våra brev, säger Alberto Arroyo.
I stället har företagets amerikanska vd skickat ut ett brev med information till alla anställda. Där skriver han bland annat att företaget föredrar att vara utan fackföreningar. Det står också att företaget inte är fackföreningsfientligt, men att de är övertygade om att en fackförening inte kommer att tillföra något värde till företaget eller de anställda.
Företaget har också anlitat konsulter som har informerat de anställda om konsekvenserna av en facklig organisering.
– De höll möten med de anställda under arbetstid för att ta upp fördelar och nackdelar med facket. Men ingen fick lov att ställa några frågor, säger Alberto Arroyo.
Nu har facket i stället vänt sig till myndigheterna för att genomföra en sluten omröstning bland de anställda den 6 januari. Det är ett mer tidskrävande sätt att bilda fack på arbetsplatsen än om de hade fått till en ”card check”.
Trots att inga uttalade hot eller repressalier har förekommit så har företaget brutit mot det globala fackliga avtal som Elanderskoncernen tecknade redan 2009, menar Alberto Arroyo.
Tony Berggren, ombudsman för internationella frågor på fackförbundet GS, håller med.

– I avtalet står det att företaget ska förhålla sig positivt till facklig organisering och att de ska följa den mest skyndsamma processen vid erkännandet av det fack som arbetarna har valt. Så de har brutit mot avtalet, säger Tony Berggren.
Han betonar att GS har ett gott samarbete och goda relationer till Elanders i Sverige och Europa.
– Jag hoppas att det här handlar om en amerikansk chef som beter sig så som man gör i USA. Men så här ska inte svenskägda bolag bete sig.
Tony Berggren har haft kontakt med Elanders, och har fått veta att den svenska ledningen har haft samtal med Bergen Logistics.
– Men det har än så länge inte fått det resultat vi önskar.
Bergen Logistics amerikanska vd Charles Ickes – som även sitter i Elanders koncernledning – svarar i ett mejl till Dagens Arbete att de respekterar de anställdas rätt att välja om de vill låta sig representeras av ett fack eller inte.
– Vi kommer att respektera deras beslut, skriver han.
Konsulterna har anlitats eftersom många anställda har dålig kunskap om facken, och det är viktigt att de kan fatta ett beslut baserat på fakta, skriver han.
Han skriver att de enligt lagen har 14 dagar på sig att svara på fackets begäran om en ”card check”, men att facket innan dess själva vände sig till myndigheten för att organisera en omröstning i stället.
Enligt fackets Alberto Arroyo fick företaget 14 dagar på sig från att de skickade sitt första brev. De uteblivna svaren tvingade dem att begära en omröstning.
– Företaget kan fortfarande bevilja en card check om de vill och det har vi upplyst dem om, säger Alberto Arroyo på Worker’s United.
Dagens Arbete har sökt Elanders svenska vd Magnus Nilsson.