Salatryckeriet plundrades

I somras, under semestern, fick de anställda på Salatryckeriet brev. Ny ägare hade tagit över, maskinerna skulle förnyas. Alla skulle sägas upp...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • LU
    LISBETH ULFSTEDT

I somras, under semestern, fick de anställda på Salatryckeriet brev. Ny ägare hade tagit över, maskinerna skulle förnyas. Alla skulle sägas upp och återanställas. Ingen lön skulle sänkas. Semestern förlängdes några veckor.

Grafikerna ordnade ett möte och bjöd in en ombudsman. När de satt på bänkarna utanför entrén dök en lastbil upp.

– Föraren säger att de ska hämta maskinerna, berättar ombudsman Lars Gippert.

Chocken går inte att beskriva. Alla sju närvarande blev förstummade.

Bilen kom från Skandigraf AB, som hade fått uppdraget att hämta och sälja den grafiska utrustningen, bland annat en press.

– Jag såg ingen laglig möjlighet att stoppa dem, konstaterar en dyster Lars Gippert.

Där satt grafikerna och såg hur den ena maskinen efter den andra lastades på bilen, och kördes iväg. Ingen trodde på löftet att det skulle komma nya maskiner.

Så småningom fick Gippert tag på ägaren Richard Esquenazi på mobilen. Denne uppgav sig vara förbjuden att berätta vilka de nya ägarna var. Dock kunde han avslöja att det rörde sig om en ”jättekoncern, större än hela Grafisk fackförbundet”.

Några dagar senare presenterade sig två Göteborgare för tryckaren Anders Ericsson. En stund senare presenterade de sig för tryckaren Lars-Ove Andersson, men då med andra namn.

Därefter avreste göteborgarna till okänd ort. Kvar fanns endast ett mobilnummer. Göteborgarnas sista besked var att de befann sig sju mil från Sala, sedan upphörde numret att fungera. I efterhand visade det sig att abonnemanget gick till en fiktiv adress.

Vid det laget hade även förre ägaren Esquenazi försvunnit, åtminstone från Sala.

Det enda som fungerade riktigt bra var a-kassan, som betalade ut ersättning utan prut, trots att det inte fanns någon formell uppsägning att visa upp.

Ombudsman Robert Lennes har räknat ut att företaget plundrats på fem till tio miljoner kronor.

– Men vi kan inte bevisa vem som varit skurk, säger Lennes.

I dag har två av de sju grafikerna lyckats skaffa annat jobb, varav ett tidsbegränsat.

– Ett skolexempel på välorganiserad plundring! det säger Hans O Andersson på Grafiska Företagens Förbund.

– Rufflarna är inte så många i vår bransch. Men de som finns ställer till problem för seriösa företag, bland annat genom att dumpa priser och snedvrida konkurrensen.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen