Skyddsombuden på Cytiva berättar: ”Det blev helt omöjligt att arbeta”
Kallats Sveriges mest fackfientliga arbetsplats Fd skyddsombud vittnar om missförhållanden ”Rädda för bolaget”
Publicerad 2009-04-08, 12:00 Uppdaterad 2015-02-09, 11:25
Efter en hel dags samtal och debatt om och med arbetslösa samlades cirka 250 personer på Rådhustorget i Umeå till ett protestmöte.
– Vi vill att företagen ska ta sitt ansvar och hitta andra lösningar än uppsägningar, säger Carola Andersson som sitter i IF Metalls klubbstyrelse på Volvo Lastvagnar i Umeå.
Volvo Lastvagnar hör till de företag som har varslat och sagt upp anställda. I nästa vecka fortsätter förhandlingarna med facket om ytterligare nedskärningar. Alternativet är att facket går med på kortare arbetstid och sänkt lön enligt det ramavtal som IF Metall slöt med arbetsgivarna tidigare i år.
Under protestmötet höll fackligt aktiva tal. Även LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin talade till samlingen på torget. Carola Andersson känner inte igen beskrivningen av ett kyligt mottagande som hon har läst om i tidningar i dag.
– För mig är det en felaktig bild. Jag hörde bara en förtvivlad röst som ropade att hon skulle avgå. När jag presenterade Wanja Lundby-Wedin fick hon applåder och det fick hon när hon hade talat också.