Fråga om jobbet

Här besvarar Dagens Arbetes experter frågor om ditt arbetsliv.   Läs fler frågor om:

Min Sambo får aldrig vara sjuk

Publicerad 2013-11-06, 16:14   Uppdaterad 2020-08-26, 10:36

Min sambo har mycket problem på jobbet. Han får till exempel aldrig vara sjuk. De få gånger han sjukanmält sig har han fått höra att han måste komma till jobbet. Han har bett om att få bli förflyttad till ett annat jobb, men utan resultat. Vem ska han prata med? Han kan inte prata med någon på jobbet, inte heller med facket.  /Förbannad sambo

Är man sjuk så är man sjuk och då behöver man enligt lag inte gå till jobbet. Det gäller alla. Om din sambo är med i facket men av någon anledning inte vill involvera någon på arbetsplatsen, bör han ta kontakt med fackets avdelning. Där finns ombudsmän, regionala skyddsombud och försäkringsansvariga som kan hjälpa honom. Om han ändå inte vill vända sig till facket, bör han ta kontakt med företagshälsovården.

Ställ din fråga här
Välkommen med en fråga till våra experter! Tyvärr kan vi inte svara via mejl. Eftersom vi är industriarbetarnas tidning svarar vi inte heller på frågor som specifikt rör andra avtal.

Lennart Stéen svarar på frågor om försäkringar, juristen Henric Ask svarar på frågor om arbetsrätt, läkaren Ulf Nordlund svarar på frågor om hälsa, ekonomen Annika Creutzer svarar på frågor om privatekonomi och psykologen Jonas Mosskin svarar på frågor om psykologi.

Du kanske också vill läsa…

Andreas, 44, bröt benet på Volvo – blev utan bonus i flera år: ”Fördjävligt”

Andreas, 44, bröt benet på Volvo – blev utan bonus i flera år: ”Fördjävligt”

”Fick låna pengar av min mamma för att klara räkningarna”  Tvingas själv driva ärendet  Så svarar Volvo på kritiken

Reaktioner på förslaget: ”Helt utan inkomst”

Reaktioner på förslaget: ”Helt utan inkomst”

Remissinstanser kritiska: Har gått för fort  Utred mer  Kan finnas "covideffekt"

Anders sjukskrevs efter trafikolycka – känner oro över att pressas till jobb: ”Har ont”

Anders efter bilolyckan: ”I så fall måste jag säga upp mig”

Konstant värk efter krock  Kan tvingas sluta med hårda gränsen

Regeringens utredare: Inga fler lättnader för sjukskrivna

Inga fler lättnader för sjuka: ”Bättre att komma tillbaka till jobbet”

Regeringens utredare föreslår återgång till striktare tider  Intentionen med de gamla reglerna gav motsatt effekt

Robert Sjunnebo kritisk till nya regler: ”Riskerar att kickas ut”

Chefsjurist kritisk till nya regler: ”Riskerar att kickas ut”

Pappers Robert Sjunnebo tror avslagen kommer öka  ”Människor på väg tillbaka”

Lydde covidregler – nekas sjukpenning

Lydde covidregler – nekas sjukpenning

Ann-Britt Jönsson gjorde som man skulle under pandemin och sjukskrev sig vid en lättare förkylning. Försäkringskassan nekade dock sjukpenning. Hon var inte tillräckligt sjuk.

Lättare för äldre att få ersättning

Lättare för äldre att få ersättning

Utsliten av jobbet eller kroniskt sjuk vid 60? Nu är det lättare för äldre att få sjukersättning om arbetsförmågan är försämrad.

”Vi måste hitta det vi tror på”

”Vi måste hitta det vi tror på”

Vi har fått ett valresultat där många arbetare röstat emot sina egna intressen. I dagens känslodebatt saknar jag den ideologiska grunden, skriver Dan Strängby.

”Vänsterpartiet står på vår sida även när det blåser hårt”

”Vänsterpartiet står på vår sida även när det blåser hårt”

Det är Vänsterpartiet som tar strid för löntagarna, mot urholkad anställningstrygghet och återinförande av karensdag. skriver IF Metallaren Erfan Kakahani.

Arbetarnas frågor som S ska driva efter valet

Arbetarnas frågor som S ska driva efter valet

Industriarbetarna bidrar till samhällets resurser – samhället ska också finnas där för arbetarna, skriver Pappers ordförande Pontus Georgsson och Jim Svensk Larm, pappersarbetare som…