Industriarbetarnas tidning

Pappers: Nyval är den bästa vägen

3 december, 2014

Skrivet av

RegeringskrisenPappers stöder tanken på nyval.– Vi tycker det är den bästa vägen framåt, säger förbundets ordförande Matts Jutterström.

Att den nuvarande regeringen ska sitta kvar och administrera en alliansbudget, ser Matts Jutterström som uteslutet.

– Nyval är det enda rimliga i den situation som uppstått. Då för väljarna säga sitt ännu en gång.

Samtidigt tycker inte Pappers att regeringens budget är optimal.

– Den innehåller för lite av satsningar både på industrin och på infrastruktur.

Matts Jutterström gör tummen ner för sånt som vägslitageavgifter och saknar dessutom förslag runt en långsiktig energipolitik.

Ur Pappers synvinkel var heller inte Miljöpartiet den bästa samarbetspartnern i regeringen.

– Helst hade vi velat se en ren S-regering alternativt en S+V-regering, säger Matts Jutterström.

Det som diskvalificerar Miljöpartiet i sammanhanget är deras syn på arbetsrätt och energifrågor, enligt honom.

– Bland våra medlemmar uppfattas miljöpartiet som ett allmänborgerligt parti.

Skulden för den situation som uppkommit lägger han dock på allianspartierna.

– De har ett stort ansvar och genom sitt agerande har de låtit SD sätta dagordningen.

När nu Pappers ställer sig bakom ett krav på nyval, gör man det med förhoppningen att socialdemokraterna i ett nyval ska få ett större mandat av väljarna.

– Välj om och välj rätt, eller snarare välj rött nästa gång, är Matts Jutterströms recept för att förhindra en ny kris även efter ett eventuellt nyval.

Du kanske också vill läsa…

Ferbe självkritisk efter valutgången

De politiska partierna måste möta människorna oro och minska otryggheten. Bara så kan Sverigedemokraterna bekämpas, enligt Anders Ferbe IF Metalls förbundsordförande som är självkritisk till hur facket misslyckats med att mobilisera mot de växande klassklyftorna.

Jutterström: Välfärdsfrågorna är viktigast

– Det viktigaste för en ny regering är att höja nivåerna i a-kassan. Det handlar om våra medlemmars vardag, säger Matts Jutterström, ordförande för Pappers.Han är glad att det ser ut som att Stefan Löfven blir statsminster, men bekymras över Sverigedemokraternas framgångar. 

Reglering eller inte – så svarar partierna

Vad anser ni om inhyrning av personal?

Så röstade partierna om arbetslivet

Så röstade partierna om arbetslivet

Politiker pratar gärna om allt fint de tänker göra. Men vad har de uträttat hittills? Vi kollade hur partierna röstat om frågor som rör ditt arbetsliv.

Emilia vill ha feminism och förändring

Emilia vill ha feminism och förändring

När Emilia Töyrä tog ordet på kongressen blev det blixt tyst. Det viskades i leden. Vem var den tuffa tjejen från Kiruna som talade om feminism? Dagens Arbete ringde upp och frågade vad som driver henne.

Så vill partierna lösa energifrågan

1. Hur vill ert parti säkra industrins energibehov? 2. Ska kärnkraften vara kvar eller avvecklas?

”Sverige har inte råd att gå före”

Pappers säger nej till straffskatten på lastbilstransporter och vill ha en blocköverskridande energiuppgörelse. Det är några åsikter förbundet har inför det kommande riksdagsvalet och som Pappers förbundsårsmöte står eniga bakom.

Pappers tror på Löfven

Pappers ställer sig bakom Stefan Löfven förslag om att alla förslag inom EU ska bedömas utifrån om de ger några jobb eller inte. – Det är ett uttalande vi från Pappers hälsar med tillfredställelse, meddelar förbundets ledning och avdelningsordföranden.

Så svarar politikerna på dina EU-frågor

Så svarar politikerna på dina EU-frågor

På söndag är det dags att välja. Vilka insatser är viktigast för att unga ska få jobb? Har löntagarnas ställning i Europa försvagats? Måste EU bestämma allt i detalj? Kandidaterna från de partier som sitter i EU-parlamentet svarar på frågorna som rör arbetslivet.

Samma problem – olika lösningar

Samma problem – olika lösningar

Båda vet hur det är att gå arbetslös. De avskyr pratet om arbetslinjen. Är skeptiska mot bemanningsföretag och vinster i välfärd. Trots att de tillhör olika generationer är de lika i väldigt mycket, Gustaf och Johnny. Men på en punkt skiljer de sig åt: Synen på Sverigedemokraterna.

Nya gymnasielagen

Ministern: De ensamkommande borde ha förberett sig bättre

Ministern: De ensamkommande borde ha förberett sig bättre

Hundratals unga ensamkommande måste hitta fasta jobb innan jul för att få stanna i Sverige. Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) tycker att Sverige varit generösa mot gruppen – men föreslår nu vissa lättnader på grund av pandemin.