Debattartiklar är texter som tar ställning. Åsikterna är skribenternas egna.

”Vi fortsätter tills detta upphör”

Publicerad 2017-06-20, 16:00   Uppdaterad 2020-08-25, 13:07

Foto: Ylva Bergman

DebattAtt arbetsgivarna avskedar istället för att säga upp skadar balansen mellan parterna och sätter las åt sidan. IF Metall kommer i varje fall där detta sker ta ärendet till domstol, skriver Darko Davidovic, IF Metalls förbundsjurist.

Om skribenten:

Darko Davidovic ärförbundsjurist på IF Metall.

Läs också:

Vårdade familjen – fick sparken

Villkoren kring en anställnings början och slut har alltid varit en maktfråga. Svenska arbetsgivareföreningen (SAF), Svenskt näringslivs föregångare, hade redan i slutet av 1800-talet en paragraf i stadgarna som sade att varje kollektivavtal skulle innehålla en bestämmelse om att arbetsgivaren hade rätt att leda och fördela arbetet, och även rätt att fritt anställa och avskeda arbetare. Fram till att Lagen om anställningsskydd (LAS) infördes var det den regeln som gällde.

Den svenska modellen bygger nu på att arbetsmarknadens parter hanterar de frågor och situationer som uppstår på arbetsmarknaden. För att ett sådant system skall fungera måste den ena parten vara beroende av den andra, och trygghet skapas genom överenskommelser i samförstånd.

I den situation som uppstår när arbetsgivaren vill säga upp eller avskeda någon så regleras den i LAS. Arbetsgivaren har då skyldighet att prata med facket och förklara vilka omständigheter det är som ligger till grund för åtgärden. Detta skapar en situation där arbetsgivaren riskerar att facket menar att åtgärden är ogiltig, vilket följs av en lång process. Arbetsgivaren måste därför vara noga med att ha saklig grund för sitt beslut.

När arbetsgivaren säger upp någon och facket ogiltigförklarar uppsägningen så ska den som varslats om uppsägning ha jobb och lön kvar, tills dess att ärendet prövats av domstol. Arbetsgivaren löper därför en risk att behöva fortsätta betala lön till den man vill säga upp. Sammantaget så gör denna osäkerhet hos arbetsgivaren att man sällan säger upp någon utan att det finns en saklig grund för uppsägningen.

Men på senare tid har arbetsgivare försökt skapa obalans. Om man avskedar i stället för att säga upp låter man den anställde bära hela risken. Då behöver arbetsgivaren nämligen inte betala ut någon lön under tiden som går innan en domstol har prövat ärendet.

Man kalkylerar då med att kunna köpa ut den anställde för en obetydlig summa, eftersom det kan dröja över ett år innan ärendet avgjorts i domstol. Under tiden ska mat, hyra och andra räkningar betalas. Den anställde har då att välja mellan lite pengar eller inga alls, och därmed försvinner hela lagens syfte beträffande balans.

Vi på IF Metall har bestämt oss för att inte acceptera detta försök att skapa obalans genom att avskeda anställda utan saklig grund, bara för att det är ”praktiskt” för arbetsgivaren. Förbundet kommer i varje fall där ett försök till förflyttning av denna maktposition sker driva process i domstol. Där kommer vi kräva interimistiskt (tillfälligt) beslut om att anställningen ska fortlöpa samt yrka på höga skadestånd. Det kommer vi fortsätta med till dess att detta beteende upphör.

Den svenska modellen är den mest effektiva modell som finns, därför ska vi vårda den. Vi vill inte hamna i en modell där lagstiftaren reglerar villkoren på svensk arbetsmarknad, i stället för parterna som verkar i den. Det tror jag arbetsgivarna kan skriva under på.

Darko Davidovic, IF Metalls förbundsjurist

2 kommentarer till “Vi fortsätter tills detta upphör

  • Ett mycket bra beslut. Vi har varit defensiva. AD behöver känna att det kan bli obekvämt och att facket inte accepterar domslut som går arbetsgivarnas ärenden hela tiden.

  • När en arbetsgivare beter sig på detta vis så måste facket driva detta till sin spets. Att erbjuda 200.000 kr är ju ett hån för Ove han skulle minst ha 2 miljoner och jag hoppas att jurister på LO rättsskydd tar tag i detta annars så ska Ove få hjälp av facket att eftersom han var skyddsombud så anser jag att kränkningen var ändå värre .

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Strejkare köps ut från Tesla – i Malmö har alla lämnat

Strejkare köps ut från Tesla – i Malmö har alla lämnat

Uppgifter: Strejkare uppmuntras acceptera ”deals”  Erbjuds pengar för att gå

Ny strejk på Tesla – så påverkas strejkarnas ekonomi

Ny strejk på Tesla – så påverkas strejkarnas ekonomi

Riskerar att förlora sjukpenningsgrundande inkomst  Experten reder ut vad som gäller

Nu måste männen ta sitt ansvar

Insändare från IF Metalls centrala ungdomskommitté  ”Kräver att alla män inom vårt förbund tar sitt förbannade ansvar”

Teslamekanikern om IF Metalls strejkvarsel: ”Tänker jag skita i”

Teslamekanikern om IF Metalls strejkvarsel: ”Tänker jag skita i”

”Fredrik” har strejkat sedan dag ett  Har tappat förtroendet för IF Metall  ”Tesla har behandlat oss jättebra”

IF Metall vänder – Teslamekaniker tas ut i strejk igen

IF Metall vänder – Teslamekaniker tas ut i strejk igen

Nya varsel om stidsåtgärder  Gäller sex verkstäder  Uppgifter om jojo-strejk

Många varslades i industrin – men få blev långtidsarbetslösa

Många varslades i industrin – men få blev långtidsarbetslösa

Uppföljning från Arbetsförmedlingen  ”Tuff lågkonjunktur”

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Ny produktionslinje kan leda till fler jobb  IF Metall: ”Jätteroligt”

Thomas, 59, bär på ett hantverk som snart kan försvinna

Unikt konstgjuteri hotas av rivning: ”En tragedi för kultursverige”

130 år av svensk skulpturhistoria  Sällsynt hantverk hotas

Vidar blev varslad – precis innan ledigheten: ”Fördjävla semesterpresent”

Vidar blev varslad – precis innan ledigheten: ”Fördjävla semesterpresent”

Forgex varslar all personal om uppsägning  Företaget ansöker om rekonstruktion

Har du blivit gravid? Ring chefen!

Tuva, 26, om graviditeten på Volvo: ”Såg risker överallt”

Risker i arbetsmiljön tvingar kvinnor att berätta direkt ”En utsatt känsla”