Heta rykten om försäljning av ABB:s kraftdivision

Publicerad 2018-12-12, 23:00   Uppdaterad 2020-08-03, 16:36

Facket vill inte kommentera uppgifterna om att Hitachi är på väg att köpa ABB Power Grids.

– Vi har ingen aning om vart den här affären hamnar, om den nu ens blir av, säger Bosse Larsson ordförande för IF Metalls koncernfack i ABB.

Före fredag väntas besked om ABB är på väg att sälja sin kraftdivision Power Grids. Ryktena om en försäljning har tilltagit och en japansk tidning har nu pekat ut Hitachi som den hetaste spekulanten till att köpa bolaget som har 2 900 anställda i Ludvika och 900 i Västerås.

Hitachi har redan ett nära samarbete med ABB Power Grids. Sedan fyra år tillbaka ingår de bägge bolagen i vad som kallas ett ”strategiskt kraftnätspartnerskap”.

I somras började uppgifter cirkulera om att ABB var på väg att sälja sin kraftdivision Power Grids,. Värdet uppskattades till cirka 90 miljarder kronor.  Det bud som nu är aktuellt ska ligga på 64 miljarder.

Starka krafter bland aktieägare har pressat ABB att stycka av olika affärsområden till högstbjudande. En av de mest otåliga har varit Christer Gardell och hans fond Cevian Capital. ”Det är klart att någonstans är måttet rågat för aktieägarna” sa han tidigare i höstas till Dagens Industri.

– Han är ju en typisk riskkapitalist som är intresserad av att få upp aktiekursen. En sån skiter väl i bolaget, säger Bosse Larsson.

Men med det vill han ändå inte säga att en uppstyckning behöver vara dålig.

– Vi vet helt enkelt för lite för att kunna säga det ena eller det andra. Vi har varit på ABB ett flertal gånger för att få reda på vad som är i görningen. Men varje gång har de sagt att de inte har några kommentarer.

Hitachi är ett hundraårigt företag som en gång började med motorer och transformatorer. Idag är det en jättekoncern vars 307 000 anställda tillverkar allt från litiumbatterier för elbilar, navigationssystem och skruvdragare till kärnkraftsreaktorer och vindkraftsturbiner.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Här dammsugs kommunen på arbetare: ”Få en bagare att bli transformatorbyggare”

Här dammsugs kommunen på arbetare: ”Få en bagare att bli transformatorbyggare”

Hitachi växer så det knakar  200 nyanställda – bara i november  Rullar ut röda mattan för nya medarbetare

Nu utvisas svetsaren Samim – trots fast jobb i bristyrke

Nu utvisas svetsaren Samim – trots fast jobb i bristyrke

Lärt sig språket och fixat trygg anställning  Ändå måste han lämna  ”Som att allt jag gjort varit i onödan”

Lukas tips till arbetsgivare – efter Northvolt-mardrömmen

Lukas tips till arbetsgivare – efter mardrömmen på Northvolt

Lämnade Northvolt  Hittade drömjobbet i Ludvika  "Utbilda cheferna!"

Lukas, 21, fick jobb på framgångsfabriken – efter katastrofen på Northvolt

Hitachi Energy i Ludvika anställer nya varje dag  ”Vi har hur mycket jobb som helst”

Mikael, 62, drabbad av nya reglerna – åker ut efter 14 år som inhyrd på ABB

Mikael, 62, drabbas av nya reglerna – åker ut efter 14 år som inhyrd på ABB

Nya las-reglerna ändrar villkoren för inhyrda  ”Tagna på sängen av det här”  Facket: Ren dumhet att inte anställa

Fast jobb eller bli av med uppdraget – nu prövas de nya las-reglerna

Fast jobb eller bli av med uppdraget – nu prövas de nya las-reglerna

Så påverkas du som inhyrd eller bemanningsanställd  ”Dålig magkänsla”

Larm från Dalarnas jätteföretag: Järnvägsproblemen hotar tillväxt och jobb

Larm från Ludvika – struliga järnvägsproblem hotar jobben: ”Begränsande”

Hitachi får inte ut produkterna till kund  ”Ingen vill investera”  ”Påverkar vår tillväxt”

Ylva spelade bort 1 miljon ur fackklubbens kassa: ”Känt så mycket skam”

Ylva spelade bort 1 miljon ur fackklubbens kassa: ”Känt så mycket skam”

Lurade alla – nu riskerar hon fängelse  Arbetskamrater anmälde  Spelberoendet  Lättnaden över att bli upptäckt

Vem vann när kassörskan försvann?

Vem vann när kassörskan försvann?

Vinner vi inte alltid på att tekniken utvecklas? Det är inte säkert, skriver Dagens Arbetes reporter Harald Gatu.

Robotar i Västerås gynnar Sverige – men hur ska småföretagen hänga med?

Robotar i Västerås gynnar Sverige – men hur ska småföretagen hänga med?

ABB ska låta robotar bygga robotar. Samtidigt väntar småföretagen på att staten ska hjälpa dem att automatisera mera.