Skatteverket om Teslastrejkarnas ersättnings-krångel: ”Vänd er till regeringen”
Nolltaxeras efter snart tre år av strejk Oro och frustration bland strejkare Så svarar myndigheten
Publicerad 2024-09-11, 05:00 Uppdaterad 2026-02-23, 15:33
På ABB får de inhyrda gå – men på Alleima blir de erbjudna anställning. De nya las-reglerna var tänkt att skydda de bemanningsanställda – men det är ännu oklart om det blir resultatet.
Den 1 oktober är datumet som både inhyrda och deras arbetsgivare väntar på.
Då ska alla som arbetat 24 av de senaste 36 månaderna erbjudas tillsvidareanställning av kundföretaget, alltså det företag som hyr in dem. Annars tvingas kundföretaget betala två månadslöner. Reglerna är till för att anställda inte ska gå år efter år inhyrda på samma ställe.

– Förhoppningen är att kundföretaget ska erbjuda en anställning, säger Anna Gustafsson, som har hand om bemanningsavtalet på IF Metalls förbundskontor.
Hon berättar att IF Metall informerat avdelningar och klubbar om vad som gäller.
Hon säger att fackklubben på det inhyrande företaget har ett stort ansvar att bevaka att de inhyrda erbjuds tillsvidareanställning och ska begära förhandling med kundföretaget om reglerna inte följs.
Läs också

Efter 14 år som inhyrd på ABB Robotics i Västerås förlorar nu Mikael Wretling sitt uppdrag. Företaget väljer att hellre låta honom gå än att anställa – när de nya las-reglerna nu börjar gälla.
Men om ett stort antal inhyrda nu kommer att få fast jobb, eller om kontrakt kommer att avslutas före 1 oktober, eller om kundföretagen rentav kommer att betala ”straffavgiften” för att kunna behålla personerna som inhyrda – det vet ingen än. På vissa platser har man börjat anställa, men folk har även blivit av med sina uppdrag.
Oscar Dyberg är ombudsman i IF Metall Blekinge och den som förhandlar för inhyrda eftersom de inte tillhör den lokala klubben. Motparten är alltid bemanningsföretaget, inte kundföretaget.
– Men det är kundföretaget som styr. De är tredje parten, men de sitter på alla korten.
Om någon blir av med sitt uppdrag hos kundföretaget ska bemanningsföretaget försöka placera om personen till ett annat företag. Men det är inte alltid lätt på mindre orter där bemanningsföretaget bara har ett enda företag som kund.
Exakt hur kundföretagen kommer att agera inför 1 oktober vet han inte.

– Man får inga klara bevis, men jag får en dålig magkänsla. Jag tror att vi kommer att få ett antal ärenden att pröva.
På Alleima, det som förut var Sandvik Materials technology, har man däremot börjat märka av de nya reglerna.
– Företaget kommer att erbjuda anställning till inhyrda, säger klubbordförande Tomas Kärnström.
Han säger att företaget tittar på var det finns behov av personal, och där ska de som är inhyrda erbjudas fast jobb. Om det inte finns behov av personal riskerar folk att få sluta, men det hade de ju fått göra ändå, säger Tomas Kärnström.
– Hade de inte behovet hade de inhyrda fått gå hem ändå.
Anställningarna har redan börjat, tidigare i somras fick några inhyrda tillsvidareanställning.
Totalt har ett 40-tal varit inhyrda 24 månader den 1 oktober. Sedan kommer det fler efter hand, några kanske uppfyller gränsen i november till exempel.
Den 1 oktober 2022 trädde nya regler om anställningstrygghet och omställning i kraft. Delvis var det en uppgörelse mellan fack och arbetsgivare. Det handlade om turordningsregler, begränsningar av visstid, omställningsstudiestöd med mera.
En förändring rörde inhyrda:
– En person som varit inhyrd 24 av de senaste 36 månaderna ska erbjudas tillsvidareanställning i kundföretaget.
– Blir personen inte erbjuden tillsvidareanställning ska kundföretaget kompensera den inhyrda med två månadslöner (tre månadslöner om arbetsplatsen lyder under huvudavtalet, vilket den gör om det t ex finns kollektivavtal med IF Metall eller Pappers). Sedan kan inhyrningen fortsätta.
– Om personen tackar nej till tillsvidareanställning kan inhyrningen också fortsätta.
– Tid före den 1 oktober 2022 räknas inte. Det är alltså först nu den 1 oktober 2024 som någon kan komma upp i 24 månader.
Under mina snart 25 år som konsult så har jag sett 3 konsultuppdrag där kunden avslutat uppdraget. Bakgrunden var att där fanns uppenbara anledningar, ex en icke kompetent konsult eller en dålig chef som vill visa makt. Utöver dessa, så är detta oerhört ovanligt att man gör sig avmed konsulter om behovet kvarstår. Nu blir det annorlunda. Kunderna avslutar uppdragen efter två år utifall de ej vill erbjuda anställning. Före LAS2 skulle som sagt inte uppdraget avslutats såvida det ej förelpg uppenbara problem. Det som nu händer är att konsultbolagen måste, på en oerhört utmanande marknad, hitta ett nytt uppdrag. I flera fall slutar det nu med en uppsägning. Detta hade aldrig hänt innan LAS2. Jag aldrig skådat den cirkus som vi nu ser på konsultmarknaden, visserligen öppnas nya dörrar tack vare detta, men vem gynnar det?
Det gynnar framförallt kunden.
Varför, därför att tröskeln för att byta ut konsulter blir lägre. Som sagt, det hörde till yttersta ovanligheten att konsulter byttes ut förr.
Konsultbolagen behöver arbeta mycket mer för att hitta nytt uppdrag.
I slutändan betyder det stt de som inte är ’perfekt matchning’ riskerar att även vli uppsagda av konsultbolaget, med förr i tiden kunde de ändå hänga kvar.
LAS2 gör mer skada än nytta.
Märker att man från fackligt håll vill låtsas att detta blev bra. Så även i denna artikel. Allt för att inte sätta ljuset på sitt eget misslyckande.
Verkligheten blev ju helt tvärtom där många, med mig, nu slängs ut i osäkerhet. Nästan ingen fick t ex anställning där jag jobbar medan väldigt många nu får gå. Vissa efter 10 år på stället. Vad trodde facket, att arbetsgivarna bara skulle lyda?
Verkligen uruselt förhandlat.
På mitt företag tvingades de konsulter som företaget ville ha kvar att tacka nej till ett ”erbjudande om anställning” eller bli utkastade från företaget. De har alltså fått ett erbjudande som inte finns, för att företaget ska slippa betala 3 månadslöner till de inhyrda som de vill ha kvar som inhyrda.