Debattartiklar är texter som tar ställning. Åsikterna är skribenternas egna.

”Risk att arbetsgivaren får säga upp allt för fritt”

Publicerad 2020-04-08, 11:00   Uppdaterad 2024-01-18, 14:53

Debatt De nuvarande turordningsreglerna har brister, men det finns inga skäl för fackföreningarna att gå med på åtgärder som försvagar arbetstagarna, skriver Carl Melin, samhällsanalytiker på den TCO-ägda tankesmedjan Futurion.

Om skribenten:

Carl Melin är forskningsledare och samhällsanalytiker på Futurion, en oberoende tankesmedja som är inriktat på framtidens arbetsliv. Ägare och finansiärer är TCO:s medlemsförbund.

Förhandlingarna om förändringar i arbetsrätten pågår fortfarande mellan fack och arbetsgivare – coronaepidemin till trots. Parallellt med förhandlingarna arbetar även en statlig utredning vars resultat kan bli ny lagstiftning om inte parterna kommer överens.

Oavsett hur det går i förhandlingarna finns det skäl till att i grunden ha en positiv syn på en moderniserad arbetsrätt. Det är dock ett problem att många – framförallt i näringslivet och en del partier – förväxlar modernisering med att ge arbetsgivaren mer makt på bekostnad av arbetstagarnas trygghet.

I framtidens arbetsliv kommer den exakta anställningsformen ha mindre betydelse och vi kommer i än högre grad se arbetsplatser där tillsvidareanställda, visstidsanställda, inhyrda, egenanställda och konsulter arbetar tillsammans. Arbetsplatsen i dess fysiska form förändras också då teknikutvecklingen underlättar distansarbete, en mognad som påskyndats av pandemin.

Behovet av kompetensutveckling ökar dessutom ständigt och den enskilde arbetstagarens kompetens blir det som i realiteten avgör hur trygg anställningen är. Det finns en utbredd mytbildning om att kompetens inte har någon betydelse vid uppsägningar utan att det bara handlar om anställningstid. Att stärka rätten till kompetensutveckling är därför bra då uppdaterad kompetens ger en reell anställningstrygghet som inte antal tjänsteår ger.

Det är dock lättare sagt än gjort att garantera rätten till kompetensutveckling i lag eller avtal. Historiskt kunde kompetensutveckling definieras som rätten att ”gå en kurs”– men i dag sker lärande alltmer sällan så. I stället integreras lärandet oftare på arbetsplatsen och i arbetet.

Kompetensutveckling handlar både om ”up-skilling” – att bli bättre på det nuvarande jobbet – och om ”re-skilling” – att behöva ställa om och byta jobb och yrke. Arbetsgivarens ansvar för det första är ganska självklar, men inte det senare. Gränsdragningen mellan dessa är dock inte alltid självklar i praktiken.

Det finns två uttalade syften med de pågående förhandlingarna som i grunden är bra för arbetstagarna. Det är att skillnaden i anställningstrygghet mellan olika anställningsformer ska minska och att rätten till kompetensutveckling ska stärkas.

Om det första löses genom att tryggheten minskar för tillsvidareanställda innebär det dock inget framsteg. Och inte heller om det senare inte leder till en reellt förbättrad kompetensutveckling. Det får inte vara lätt för arbetsgivaren att definiera interna möten eller kick-offer som utbildning, eller förvänta sig att arbetstagarna i realiteten ”bjuder” på den tid de lägger på utbildning.

Risken är alltså stor att det som arbetstagarna ska ”få ut” i en förhandling får liten betydelse i praktiken samtidigt som det som arbetsgivarna vinner – större rätt att fritt få säga upp anställda – får stor.

De nuvarande turordningsreglerna handlar inte så mycket om att bestämma vem det är som ska sägas upp som att undvika godtycke. Ingen facklig företrädare kommer att tvinga en arbetsgivare att säga upp en nyckelperson som är avgörande för företagets framtid – och därmed kollegornas anställningstrygghet.

Svenska fackföreningar har i decennier visat att de är villiga att ta ansvar för en fungerande omställning och tillväxt och det har varit bra både för landet, arbetstagarna och näringslivet. Internationella jämförelser visar att svagare fack blir mer stridslystna och mindre ansvarstagande, vilket inte är bra för någon.

”Det går alltid att hitta lösningar”

De nuvarande turordningsreglerna har brister men en styrka är att arbetsgivaren behöver motivera eventuella avsteg och i realiteten också ibland att hjälpa de uppsagda att komma vidare. Det sista är inte minst viktigt då det kan vara arbetsgivarens ovilja att kompetensutveckla medarbetaren som gjort att en viss person inte längre anses ha den kompetens som krävs.

Framtidens arbetsmarknad ställer nya krav och därför behöver regelverket moderniseras. Det finns dock inga skäl för fackföreningarna att gå med på åtgärder som försvagar arbetstagarna och deras organisationer.

Det finns heller inga skäl för politikerna att tvinga på arbetsmarknaden ett nytt regelverk som ensidigt gynnar en part på bekostnad av den andra.

Carl Melin

2 kommentarer till “Risk att arbetsgivaren får säga upp allt för fritt

  • Det Calle skriver om LAS kan stämma på mer fackförbund inom TCO som har lite bättre utbildning.
    Men inte om man ser på andra fack där de anställda med låg utbildning måste ha 2 eller 3 jobb för att få det att gå ihop med dagliga utgifter.
    Klart vi skall sträva efter alla har/får en utbildning så de kan ha ett jobb som känns tryggt. Vidareutbildning i alla yrken och åldrar, så funkar LAS som den är.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Mer åsiktsmaterial

Wallenbergarnas oväntade comeback

Harald Gatu: Nu gör Wallenbergarna oväntad comeback

I går omodernt – i dag en framtidsbransch  Wallenberg går in i stålet igen  ”Det såg man inte komma”

Systemet hänger inte med

Eva Burman: Systemet hänger inte med

”Arbetslivet blir tuffare – men varken pension eller trygghetsförsäkringar hänger med”

Karensavdraget måste slopas

Per-Olof Sjöö: Karensavdraget måste slopas

”Röstar vi på makthavare som inte vet hur det känns att ha ett vanligt jobb får vi en politik som inte tar hänsyn till vanligt folk”

Demokratin måste hållas levande

Pontus Georgsson: Demokratin måste hållas levande

”Människor som organiserar sig är svåra att tysta”

Nu ska karensavdraget bort

Marie Nilsson: Nu ska karensavdraget bort

”Sverige är det enda landet i Norden där den som är sjuk får betala straffavgift”

Vi var bländade av det goda syftet – har vi lärt oss något?

Johanna Edström: Vi var bländade av det goda syftet – har vi lärt oss något?

Ett år efter konkursen är två frågor centrala  Var det dömt att misslyckas?  Har vi lärt oss någonting?

Vi har dukat bordet åt Putin – och ingen har tänk på riskerna

Eva Burman: ”Hur är det möjligt att ingen tänkt på säkerheten?”

Sulzer ser alla i sitt system   Storstockholm, Gotland, Göteborg och Malmö

Utan facket gör de som de vill

"Tack vare envisa förtroendevalda får fler stanna på sina jobb – men stressen hos dem som får jobba kvar kan leda till ohälsa"

Marie Nilsson: Industrijobben står på spel

"Den nuvarande regeringspolitiken tar industrin bakåt i stället för framåt"

Per-Olof Sjöö: Klyftan har aldrig varit större

"Nu måste du jobba i mer än sex år för att få ihop till en vd:s månadslön"  "En vd:s inkomst motsvarar 77 industriarbetarlöner"

Du kanske också vill läsa…

Kan jag bli uppsagd vid sjukdom?

Läsaren är rädd för att förlora jobbet  Experten ger råd

Anställd på Tesla ville vara föräldraledig – blev uppsagd

Anställd på Tesla ville vara föräldraledig – blev uppsagd

Behövde hämta barn på förskolan  Fick sparken

IF Metall om 24-månadersregeln: ”Om det är så blir jag mycket besviken”

IF Metall om 24-månadersregeln: ”Om det är så blir jag mycket besviken”

Vill ha mer fakta om hur avtalet fungerat i praktiken  ”Då har man inte fattat hur vår modell fungerar”

Skulle skyddats – i stället blev Therése av med uppdraget på Volvo

Nya regeln skulle skydda Therése – i stället blev hon av med uppdraget

Facket: Volvo Cars rundar systematiskt nya las-regeln  ”Värsta exemplet”

Efter fackets kritik – så svarar Volvo

Efter fackets kritik – så svarar Volvo

Vill inte ge intervju, men svarar på mejl  "Följer avtalet"   Kan inte svara på hur många som avslutats

Uppsagd på grund av arbetsbrist? Det här gäller

Uppsagd på grund av arbetsbrist? Det här gäller

Överenskommelse mellan fack och arbetsgivare  Så gör du för att få stöd

Fackets kritik – Volvo Cars rundar systematiskt las: ”Avtalsvidrigt”

Fackets kritik – Volvo Cars rundar systematiskt las: ”Avtalsvidrigt”

IF Metall: Inhyrda får gå före tvåårsgränsen  Pekar på systemfel i nya reglerna

Ökad trygghet eller ny stupstock? Facket utvärderar 24-månadersregeln

Ökad trygghet eller ny stupstock? Facket utvärderar 24-månadersregeln

Arbetsgrupp tittar på hur bemanningsanställda har det  ”Bild av hur saker och ting fungerar”

140 varslade i Jämtland erbjuds nya jobb i Polen – 120 mil bort: ”Inte så lockande”

140 varslade i Jämtland erbjuds nya jobb i Polen – 120 mil bort: ”Inte så lockande”

”Lönerna i Polen – hälften av vad vi tjänar här"  Anställd: "Det känns bara tragiskt”

Svårt för facket att stötta inhyrda – hamnar mellan stolarna

Svårt för facket att stötta inhyrda – hamnar mellan stolarna

Inhyrning skulle bli lösningen för företagen  Vad gick snett?  DA reder ut