Tyst på verkstaden i Sundsvall efter storvarsel på Valmet: ”Ingen vidare stämning”
Hundratals kan bli av med jobbet ”Tror att alla blev chockade”
Publicerad 2026-03-02, 04:00 Uppdaterad 2026-03-03, 14:51
När Therése Henriksson kom till jobbet den eftermiddagen trodde hon att det var en vanlig arbetsdag.
I stället kallades hon in till bemanningskontoret – och fick beskedet att uppdraget på Volvo Cars var slut.
– De sa rakt upp och ner att det gällde den nya regeln, säger hon.
24-månadersregeln började gälla i oktober 2024 för alla som hyrs in till samma företag under 24 månader eller mer. Facket fick igenom att företagen måste erbjuda bemanningsanställda direktanställning – eller köpa sig fria med två eller tre månadslöner, beroende på avtal.
För facket sågs det här som en viktig seger: mer trygghet för inhyrda. Samtidigt varnade bemanningsföretagens arbetsgivarorganisation Kompetensföretagen för att bemanningsanställda skulle komma i kläm om företag i stället valde att avsluta kontrakten innan 24-månadersgränsen uppnåtts.

Therése fick ett sms om att komma förbi Lernias kontor en stund innan hennes nästa skift skulle börja.
Hon arbetade kväll. Kontoret låg inne på fabriksområdet hos Volvo Cars i Göteborg, där hon hade jobbat i flera omgångar via bemanningsföretaget Lernia. Den senaste gången i lite över två år.
– Jag anade väl vad som skulle hända. De brukar göra så ibland, att de skickar ett sms om man ska byta avdelning eller kanske arbetsställe.
Hon gick dit och satte sig.
– Jag hade läst fel och kom för tidigt. Så jag satt där och väntade i ungefär en timme. Sedan fick jag veta att Volvo hade valt att avsluta uppdraget för mig.
De sa rakt upp och ner att det gällde den här regeln och att Volvo inte tänkte anställa mig.
Det här var i september 2024, en månad innan den nya regeln om direktanställning skulle börja gälla
Första gången Therése hörde talas om den tänkte hon: ”Vi får väl se.” Och nu satt hon, på Lernias kontor, och fick rätt.
– De sa rakt upp och ner att det gällde den här regeln och att Volvo inte tänkte anställa mig.
Beskedet kom bara minuter innan hennes arbetspass skulle börja.
– Jag började 15.20 och de frågade om jag kunde komma till kontoret 15.00. Det gick ofta till så. På det sättet möter man inte sina skiftkompisar – för då har de redan börjat.
Läs också

✓Arbetsgrupp tittar på hur bemanningsanställda har det ✓”Bild av hur saker och ting fungerar”
När Therése kom ut från mötet med Lernia tog hon kontakt med facket på sin avdelning.
– Jag ringde dem i bilen, på parkeringen.
Där fick hon höra att fler hade hört av sig. Facket skulle omedelbart ta upp saken med Volvo.
En tid efteråt fick hon veta att frågan tagits upp i förhandlingar.
– I sista mejlet skrev de att de hade kommit överens med företaget om att ta fram ett lokalt avtal så att en liknande situation inte ska upprepas i framtiden.
Men för henne och de andra som precis stängts ute från Volvo kom beskedet för sent.
– Ja, vi fick liksom bli det levande exemplet.
Therése erbjöds jobb på ett annat företag, med betydligt sämre villkor. Hon tackade ja men valde efter en kort period att säga upp sig, trots att det innebar två månaders karens i a-kassan.
Mika, som egentligen heter något annat, har en liknande berättelse. Nästan två år som inhyrd på en lina på Torslandafabriken, och jobbet rullade på som vanligt. Men direkt efter semestern, bara två månader innan de nya reglerna skulle börja gälla, kom samma sms: Kom till Lernias kontor innan skiftet börjar.
– De sa att jag inte hade gjort någonting fel. Att jag var omtyckt och gjorde ett jättebra jobb. Men att det hade kommit en ny regel.
Mika hade aldrig hört talas om den tidigare. Hon trivdes bra som inhyrd och tänkte att det säkert kunde bli jobb direkt på Volvo Cars någon gång framöver.
– Jag hade äntligen fått ett jobb och kände att nu kan jag börja bygga upp mitt liv. Men så försvann allt. Ingen förvarning, ingenting.
Både Therése och Mika har fått höra från sina tidigare skiftkamrater på Volvo att deras platser på fabriken snabbt fylldes av andra inhyrda från Lernia.
Trots att fackklubbarna på Volvo Cars sedan dess försök att avtala fram att bemanningsanställda ska få vara kvar för att få den avtalade rätten till tillsvidareanställning har de inte nått hela vägen. Efter ett och ett halvt års interna larm och olika försök att komma överens säger Adrian Avdullahu, klubbordförande på Volvo Cars i Göteborg, att företaget fortfarande systematiskt avslutar bemanningsanställdas kontrakt strax innan gränsen och tar in nya.
– Nu avslutar de i stället efter 18 månader. Lika illa, sa han i en tidigare intervju i Dagens Arbete.
Problemet är inte heller isolerat till Torslandafabriken i Göteborg. Även om det är markant färre inhyrda på Volvo i Olofström känns situationen igen.
– Det värsta exemplet är ett par bemanningsanställda som strax innan 24 månader har erbjudits jobb direkt på Volvo – men en visstidsanställning. Sedan, efter elva månader (det längsta en person får vara visstidsanställd innan den ska erbjudas fast jobb, reds. anm.), har deras anställning avslutats, säger Björn Olsson, klubbordförande för IF Metall på Volvo Cars i Olofström.

I dag arbetar Therése på ett annat företag och saknar inte Volvo nämnvärt.
– Jag trivs jättebra där jag är nu. Det går ju inte att säga om jag hellre skulle ha velat vara kvar på Volvo eller där jag är nu – jag tänker inte så. Men eftersom jag sa upp mig efter förflyttningen förlorade jag pengar på det. Och det är klart att jag var förbannad.

Även för Mika löste det sig, efter en tids arbetslöshet. Ett nytt bemanningsföretag är arbetsgivare och ett annat industriföretag hyr in henne. Det händer att de bemanningsanställda pratar med varandra om 24-månadersregeln. Ryktet säger att man brukar få jobb här.
– Man går ju alltid och undrar om samma sak ska hända igen. Men nu hoppas jag att det går bättre här, säger Mika.
Läs också

✓Inhyrning skulle bli lösningen för företagen ✓Vad gick snett? ✓DA reder ut
Dagens Arbete har sökt Lernia, som skriver att de av princip inte uttalar sig om kunder och samarbeten. Arbetsgivarorganisationen Kompetensföretagen har i en tidigare intervju berättat hur de ser på 24-månadersregeln.
Volvo Cars har fått frågan om en telefonintervju för att mer ingående berätta om sin syn på situationen på anläggningarna i Torslanda och Olofström. De har efter tidigare artiklar svarat på några av frågorna i ett mejl.
Sedan 1 oktober 2022 gäller den så kallade 24-månadersregeln. De innebär att en inhyrd arbetstagare som varit hos samma kund i 24 månader under en treårsperiod ska erbjudas anställning direkt hos kundföretaget.
Alternativt kan kundföretaget betala en kompensation motsvarande två månadslöner till den anställde. Om företagets kollektivavtal omfattas av huvudavtalet mellan Svenskt Näringsliv och LO är ersättningen i stället tre månadslöner.
Regeln kom till i samband det stora las- och trygghetsavtalet som slöts mellan LO, PTK och Svenskt Näringsliv 2021.
Syftet från fackens sida var att minska missbruket av långvarig inhyrning.




Herregud vilken offensiv ni driver mot Volvo Cars.
Företaget genomgår en tuff kamp för att överleva, detta i en tid då det råder stor osäkerhet på marknaden, så vad är det som är så svårt att förstå?
Volvo är heller inte ensamma om att befinna sig i den besvärliga situation som uppstått. De flesta större aktörer får skära ner på personalstyrkan och införa olika former av besparingar, så detta gäller inte enbart Volvo Cars.
Är det verkligen rimligt av IF Metall att skrika sig hesa om en 24 månader regel. Man påstår rent krasst att Volvo Cars missbrukar sin ställning och avslutar uppdrag för inhyrda konsulter strax innan 24 månader närmar sig.
När du väljer att ta ett uppdrag hos ett bemanningsföretag, finns det inga som helst garantier att din anställning ska övergå i en fast tjänst hos företaget som du jobbat på i egenskap av konsult.
Det är inte billigt att hyra in konsulter, men man köper sig möjlighet att snabbt kunna avyttra en stor ekonomisk börda vid en akut situation, där man behöver införa kraftfulla åtgärder för sin överlevnad.
Så vad är det som är så svårt för IF metall att förstå? Volvo Cars visade negativa siffror senast, ett nytt besparingskrav har införts som gäller för 2026, är det då rimligt att kräva att ett företaget som kämpar för sin överlevnad ska börja anställa konsulter?
Nej det vore ren idioti och galenskap. Vi med fast tjänst fick ingen bonus i år, men IF metall kräver att alla konsulter ska få en fast tjänst hos Volvo Cars.
Det finns ingen logik i det här, och för mig som är medlem i IF metall väcks frågor om att begära utträde för uppenbarligen värnar inte mitt fackförbund om oss som redan har en fast tjänst.
Ni vill dränera företaget i en tid då vi alla istället tillsammans behöver vidta alla åtgärder som går för att komma på banan igen.
Ni beter er som kverulanter istället för att agera sakligt i en känslig tid och det har jag ingen som helst respekt för, och det är inget jag vill betala medlemsavgift för.
IF metall kräver inte att alla konsulter ska få en fast tjänst, däremot att Volvo Cars ska följa lag och avtal. Till exempel att erbjuda konsulterna som närmar sig 24-månadersgränsen den ersättning som specifieras i nya LAS, nämligen två eller tre månadslöner. Har Volvo Cars gjort det? Vidare, om det är ekonomiskt tufft för Volvo Cars, varför avslutar de då en omgång bemanning för att sedan ta in nya bemanningsanställda strax efter?
Sedan är jag övertygad om, att ifall det varit ”Jonny” som drabbats av uppsägning, hade ”Jonny” varit den förste att begära hjälp av IF Metall..
Denna lag är en otrolig försämring för alla som arbetar som konsult eller inhyrd personal. Facket har inte förståelse att vi är många som hellre kör inhyrt kanske som egna företagare hellre än att fastna i ekorrhjulet med kollektivavtal utan möjlighet att styra över sin egen tid. Hoppas verkligen 24 månaders lagen kan tas bort så fort som möjligt
Om du inte vill erbjudas anställning hos kundföretaget är det bara att du säger det, det finns inget som tvingar dig att acceptera ett erbjudande om anställning.
Du kanske skulle ta reda på regelverket innan du börjar beklaga dig.