GS-facket: Arbetsgivarnas krav är kontraproduktivt
Industriarbetsgivarna vill se utfasning av arbetstidsförkortningen ”Djupt olyckligt och bekymmersamt krav” Pappers: "Viktigt för våra medlemmar."
Publicerad 2012-07-04, 11:07 Uppdaterad 2015-02-09, 11:16
AlmedalenLägg ner a-kassan och ersätt den med en allmän omställningsförsäkring samordnad med sjukförsäkringen. Det utspelet gjorde Teknikföretagen, industrins största arbetsgivarorganisation, i Almedalen på onsdagen.
Teknikföretagen menar att den tid är förbi då arbetsmarknaden delades upp skråvis och det gör den nuvarande modellen med många olika a-kassor, kopplade till branscher och yrken, omodern.
I stället borde det införas en allmän omställningsförsäkring, där den enskildes behov av att så snart som möjligt komma tillbaka till arbetsmarknaden blir central. Detta bör, enligt Teknikföretagen, ske genom att en allmän och obligatorisk a-kassa samordnas med sjukförsäkringen.
Teknikföretagen säger också nej till den differentiering av avgiften till a-kassorna som regeringen infört. Det systemet innebär att avgiften till a-kassan är högst i branscher där risken för arbetslöshet är störst. Regeringens huvudargument för den ordningen är att det skulle hålla nere lönekraven, alltså att höga löneökningar leder till ökad arbetslöshet.
Men Teknikföretagens förhandslingschef Anders Weihe underkänner det argumentet. Dagens system med differentierade avgifter till a-kassan missgynnar den internationellt konkurrensutsatta industrin, menar han.
Teknikföretagen vill därför att den nya omställningsförsäkringen ska vara obligatorisk och att avgifterna till den ska vara lika för alla. Ersättningen från systemet bör också vara den samma, oavsett vad som är orsaken till att man inte kan arbeta, anser Teknikföretagen.
Hans Larsson