Åtta saker att ha koll på inför 2026
Lättare att vabba och större koll på arbetskamraternas löner Nya regler för 2026
Här besvarar Dagens Arbetes experter frågor om ditt arbetsliv. Läs fler frågor om:
Publicerad 2022-04-19, 07:10 Uppdaterad 2024-01-18, 17:12
Deklarera rätt I mitten av mars kom regeringen med förslag till ny resereduktion. Det skapade många frågor hos läsarna inför deklarationen. DA:s expert, privatekonomen Annika Creutzer, förklarar vad som gäller.
I år ska vi deklarera enligt de gamla reglerna och det gäller även deklarationen 2023. Först i deklarationen 2024 kan det bli aktuellt med de nya reglerna.
I år gäller, om du reser med bil, moped och motorcykel:
Du får göra avdrag om du har minst fem kilometer mellan bostad och arbetsplats och du gör en tidsvinst, jämfört med att resa kollektivt, på minst två timmar per dag.
För resa med egen bil är avdraget 18:50 kr/mil.
Du får bara avdrag för den del av summan som överstiger 11 000 kronor.
Om du är osäker kan du använda räknesnurran på Skatteverkets hemsida som hjälper dig med avståndsberäkning och tidsvinstberäkning. Sök på ”Beräkna ditt reseavdrag”. Det vanligaste felet vi gör, enligt Skatteverket, är att vi räknar fel på avståndet. En avstickare, för att exempelvis lämna barn på förskolan, får inte räknas in.
Regeringen kom nu i mars med ett omarbetat förslag till nytt reseavdrag, eller snarare resereduktion, där belopp och avstånd ändrats. Som i det tidigare förslaget är det inte ett avdrag utan en skattereduktion. Den inkomstskatt som du ska betala sänks med det belopp som resereduktionen ger.
Reduktionen kommer troligen att bli 8 kronor per mil, mot tidigare förslag på 5 kronor (dagens avdrag på 18:50 kronor motsvarar en skattereduktionen på ungefär 6 kronor vid en kommunalskatt på 32 kronor).
Reduktionen ges för arbetsresor på 1,5 till 8 mil enkel väg, förutom i storstadskommuner i Stockholm, Göteborg och Malmö där avståndsgränsen är 3 mil enkel väg.
Reduktionen gäller oavsett färdmedel och kan därmed gynna den som har möjlighet att åka kollektivt eller cykla.
Nu ska lagrådet titta på förslaget igen och därefter går det till riksdagen. Går förslaget igenom börjar det gälla den 1 januari 2023 och deklareras våren 2024.
Annika Creutzer, privatekonom
Lennart Stéen svarar på frågor om försäkringar, juristen Henric Ask svarar på frågor om arbetsrätt, läkaren Ulf Nordlund svarar på frågor om hälsa, ekonomen Annika Creutzer svarar på frågor om privatekonomi och psykologen Jonas Mosskin svarar på frågor om psykologi.