Förslag om korttidsarbete snabbas på

Publicerad 2020-03-10, 16:00   Uppdaterad 2020-07-02, 17:25

Förslaget om korttidsarbete ska läggas fram tidigare än regeringen först meddelat.

– Mycket bra. Vi måste få det på plats. Våra konkurrentländer har redan system, säger Veli-Pekka Säikkälä, IF Metalls avtalssekreterare.

På en pressträff med regeringen i förmiddags meddelade finansminister Magdalena Andersson att föreslaget om korttidsarbete ska komma på plats flera månader tidigare än 1 augusti som var den första planen. Något som välkomnas av IF Metall som länge krävt ett skydd vid tillfälliga ekonomiska nedgångar. Något exakt datum för införandet levererades inte av ministern.

– Vi hade helst sett att det varit med redan i höstbudgeten. I andra länder finns redan den här typen av system vilket ger dem en fördel vid nedgångar, säger Veli-Pekka Säikkälä.

Han drar paralleller till förra finanskrisen där svenska industriarbetare blev uppsagda medan till exempel Tysklands arbetskraft fick möjlighet till kompetensutveckling.

– Under högkonjunktur hinner man inte med kompetensutveckling. Vid en nedgång så är det mer vettigt att kunna stärka både företagen och individen, säger han.

Men ännu syns ingen nedgång bland flera av de större företagen inom fordonsindustrin, trots Coronavirusets spridning över världen.

”Coronakrisen är här nu – för sent att vänta till augusti”

– Här har korttidsarbete inte varit upp för diskussion. Vi och företag har bevakning på vad som händer i omvärlden och än så länge är vi inte påverkade, säger Mikael Johanssson, IF Metalls klubbordförande på Scania i Oskarshamn.

Det samma gäller inom Volvo Construction equipment, där Robert Fredriksson är klubbordförande på anläggningen i Eskilstuna.

– Det är ingen ko på isen, vi pratar inte om någon kris. Vi får våra leveranser men självklart har vi och företaget koll på omvärlden, säger han.

Också inom Volvo lastvagnar råder lugn.

– Jag har i princip dagsfärsk info. Det finns ingen problematik inom lastvagnar, vi har inte hört om några störningar, säger Erik Pettersson, kassör i IF Metallklubben på Volvo lastvagnar i Umeå.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

USA-fack stöttar Teslastrejken – på plats i Göteborg: ”Står tillsammans”

USA-fack stöttar Teslastrejken – på plats i Göteborg: ”Står tillsammans”

Volvoarbetaren har strejkvaktat över 300 dagar  Får support av amerikanska kollegor  ”Såklart betydelse”

Svenskt Näringsliv nobbar LO:s invit om kortad arbetstid: ”Väldigt märkligt”

Svenskt Näringsliv nobbar LO:s invit om kortad arbetstid: ”Väldigt märkligt”

Alla branscher ska omfattas  Så ska det gå till  Svenskt Näringsliv: "Inte aktuellt"

LO:s Veli-Pekka Säikkälä om inhyrda som åker ut: ”Alternativet är värre”

LO:s Veli-Pekka Säikkälä om inhyrda som åker ut: ”Alternativet är värre”

Bemanningsanställda mister uppdrag – strax innan direktanställning  ”Förstår att det känns orättvist”

Emma, 32, fixade gratis mensskydd på Volvo: ”En konkret facklig seger”

Emma, 32, fixade gratis mensskydd på Volvo: ”En konkret facklig seger”

Började som lokalt initiativ  ”Det var en oro – men vi stod på oss”

Volvo stoppar Martin, 61 – får inte ha uniform på jobbet: ”Tror jag inte på”

Volvo stoppar Martin, 61 – får inte ha uniform på jobbet: ”Tror jag inte på”

Vill marknadsföra Hemvärnet  ”Inte lämpligt”

Inte bara Northvolt – 20 av 30 gröna industri­projekt haltar

Inte bara Northvolt – 20 av 30 gröna industri­projekt haltar: ”Går inte som vi förutsett”

Försenat och usel ekonomi  Volvos jättesatsning har inte ens påbörjats  ”Finns inte efterfrågan”

”Jag känner mig väldigt trygg i min roll”

Marie Nilsson vill leda IF Metall i ytterligare tre år: ”Inte färdig ännu”

Stor intervju  Ställer upp för omval  ”Jag står till förfogande”

Veli-Pekka nöjd med las-reformen: ”Det blev inte vilda västern”

Idén: Färre inhydra – fler fasta jobb  Så ser LO på förändringarna

Inga LO-krav på kortare arbetstid i avtalsrörelsen

Inga LO-krav på kortare arbetstid i avtalsrörelsen

Tillsätter utredning: ”Den här frågan är inte död”  Lägger fokus på deltidsjobb och lägstalöner

LO om kortad arbetstid: ”Inte uteslutet att vi gör som med las-uppgörelsen”

LO om arbetstidsförkortningen: ”Inte uteslutet att vi gör som med las-uppgörelsen”

Veli-Pekka Säikkälä: ”Beslutat att LO ska ta initiativ”  Så gick det till med senaste las-ändringarna