Den konkursade sågen i Dorotea väcks till liv igen. En nygammal rysk ägare har testkört och planerar produktionsstart redan i oktober. På sikt kan det ge upp till 15 nya jobb.
I januari 2009 gick den ryskägda sågen Vicom Såg i Dorotea i konkurs. Då var känslorna blandade hos både fack och anställda – skönt att få ett slut, men ändå lite sorgligt. Då hade produktionen legat nere i flera års tid, men tre anställda hade fått lön för att hålla sågen i hyggligt trim. Ibland uteblev lönen och till slut begärdes sågen i konkurs.
En av de tidigare ägarna, Ivan Burlak, köpte sågen av konkursboet i vintras och har sedan dess haft planer på att starta upp sågen igen. Hans son Alex Burlak är nu i Sverige för att få i gång driften.
– Vi körde en provsågning i veckan och ska göra en till nästa vecka. Det är några saker som måste ordnas innan vi kan producera, säger Alex Burlak.
Han hoppas att produktionen ska vara i gång redan i september och målsättningen är att hinna producera 4 000 kubikmeter innan årsskiftet och kanske 15 000 kubikmeter under första halvåret 2011. När de kommer upp i full produktion tror han att det behövs upp till 15 anställda.
Gunder Hjelte, ombudsman på fackförbundet GS, är försiktigt positiv till planerna. Han minns alla turer kring de tidigare ägarna.
– Vi får hoppas att det inte blir samma strul som tidigare. Men jag är ju lite bränd i kanten.
Fem gånger drog facket företaget inför tingsrätten och begärde det i konkurs när lönen till de anställda uteblev. Fyra gånger fick ägarna anstånd och betalade ut lönen i sista stund.
– Det gick så långt att vi var tvungna att låna ut pengar till våra medlemmar, säger Gunder Hjelte.
Göran Sihlén är en av de tre anställda som skötte om sågen fram till konkursen. Han kör skogsmaskin i dag, men hade inte tvekat att ta ett jobb vid sågen om han varit arbetslös, trots tidigare erfarenheter. Han välkomnar den planerade omstarten.
– Det är väl jätteroligt! Det är det bästa som kan hända Dorotea.








































































































