Sveaskogs vd och koncernchef P-O Wedin konstaterar att varken Sveaskog eller entreprenörerna har skött försäkringsfrågan på ett ansvarsfullt sätt. Efter Dagens Arbetes artiklar lovar han nu att Sveaskog ska agera.
I Dagens Arbetes senaste nummer riktar tidningens chefredaktör Hans Larsson skarp kritik mot Sveaskogs agerande efter att två skogsarbetare omkom på väg hem efter en lång arbetsdag.
Sveaskogs vd och koncernchef P-O Wedin svarar på kritiken:
”Hans Larsson vill veta vilket ansvar Göran Persson som styrelseordförande i Sveaskog tar gentemot de rumänska skogsarbetarna. Arbetet i Sveaskog är så fördelat att jag som vd har ansvaret för vår operativa verksamhet. Styrelsens riktlinjer är tydliga kring Sveaskogs ansvar som arbetsgivare.
Hans Larsson skriver att storbolag anlitar entreprenörer med utländsk arbetskraft för att smita undan sitt ansvar för löner och anställningsvillkor. Så är det inte. När Sveaskog anlitar entreprenörer är kravet att alla som arbetar i skogen – oavsett om de är medborgare i Sverige eller i något annat land – ska ha arbetsvillkor som följer svenska lagar och kollektivavtal.
Bakgrunden till Hans Larssons fråga är en tragisk händelse ifjol i Norrbotten då två skogsarbetare omkom i en trafikolycka på väg hem från sitt arbete. De drabbade familjerna har ännu ett år efter olyckan inte fått någon försäkringsersättning. Jag kan konstatera att varken skogsarbetarnas rumänska arbetsgivare, entreprenörsföretaget Kalix Skogstjänst eller Sveaskog som upphandlat skogsvårdstjänster har skött denna fråga ansvarsfullt.
Sveaskog hade i samband med olyckan nära kontakt och gav råd och stöd till Kalix Skogstjänst i deras arbetsgivarroll. Under det år som gått sedan dess har vi inte följt upp frågan. Det är ett bristfälligt agerande från vår sida. Vi har nu dagliga kontakter med Kalix Skogstjänst för att säkerställa att de drabbade familjerna ska få ersättning så fort som möjligt.
Sveaskog har i samarbete med GS-facket utvecklat våra rutiner, men behöver fortsätta att förbättra arbetet med entreprenadupphandlingar. Det är ett arbete av stor prioritet och vikt för oss.”
P-O Wedin
Vd och koncernchef Sveaskog








































































































