Nu är Dagens Arbetsmiljö här

Snart når första numret av den nystartade papperstidningen Dagens Arbetsmiljö läsarna.
”Tidningen ska både avslöja, inspirera och vara ett nyttigt sammanhang för alla som tycker arbetsmiljö är viktigt”, säger chefredaktör Helle Klein.

Publicerad:

Uppdaterad:

Chefredaktör Helle Klein bläddrar i första numret av Dagens Arbetsmiljö. ”Skyddsombud från hela LO-kollektivet ska kunna känna att det är en tidning för dem”, säger hon. Foto: David Lundmark

Ny tidning Snart når första numret av den nystartade papperstidningen Dagens Arbetsmiljö läsarna.

– Tidningen ska både avslöja, inspirera och vara ett nyttigt sammanhang för alla som tycker arbetsmiljö är viktigt, säger chefredaktör Helle Klein.

Följ tidningen på Facebook

Filmen från V-Tab i Vimmerby när första numret trycks, och annat från arbetet med Dagens Arbetsmiljö hittar du på tidningens Facebooksida. Följ oss gärna där!

Första numret av Dagens Arbetsmiljö skickades i förra veckan från tryckeriet och når drygt 4000 läsare i dagarna. En legogubbe i röd mantel flyger fram på tidningens framsida. ”Skyddsombud” står skrivet på det gröna legobröstet. En hjälte.

– Skyddsombuden är oerhört viktiga i arbetsmiljöarbetet men det är tufft och svårt att vara skyddsombud i dag. Därför vill vi göra en tidning för dessa arbetslivets hjältar, säger Helle Klein.

I första numret kan du läsa en stor undersökning om hur de svenska skyddsombuden egentligen mår. Vilka hinder stöter de på i sitt arbete? Lyssnar cheferna? Och räcker tiden verkligen till?

Du får också svar på varför Arbetsmiljöverkets inspektörer inte alltid kommer när skyddsombuden larmar, hur skyddsombudet Mariana Hjelte fick ledningen att investera i en dyr klimatanläggning och varför Volvo i Arvika tar hjälp av forskare för att motverka vibrationsskador.

– Tanken med tidningen är att skyddsombud från hela LO-kollektivet ska kunna känna att det är en tidning för dem. Vi tror att många frågor är gemensamma och man kan få tips och idéer från andras arbetsplatser. Så kan arbetsmiljöarbetet runtom i landet stärkas, säger Helle Klein.

Dagens Arbetsmiljö kommer att bevaka arbetsmiljön inom flera av LO:s branscher. Efter höstens premiärnummer är tidningen tänkt att utkomma med fyra nummer per år.

– Jag och redaktionsledningen liksom våra reportrar har varit ute på mängder med konferenser för skyddsombud och arbetsmiljöansvariga. Redan har vi tusentals beställningar på Dagens Arbetsmiljö. Det är lite som att bygga folkrörelse underifrån, säger Helle Klein.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Woolpower

Läs mer

Nyheter

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Val 2026

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen