”1+1 måste bli mer än 2”

Ett plus ett måste bli mer än två. Annars är Volvos uppköp av Scania ett misslyckande, enligt Metalls förbundsordförande Göran Johnsson. Det...

Publicerad:

Uppdaterad:

Ett plus ett måste bli mer än två. Annars är Volvos uppköp av Scania ett misslyckande, enligt Metalls förbundsordförande Göran Johnsson.

Det är först nu metallordföranden haft möjlighet att kommentera vad som kommit att kallas 1900-talets största svenska industriaffär. Johnsson befann sig i Japan när storaffären offentliggjordes i fredags och han återvände till Sverige först på måndagskvällen.

– Alternativet till ett samgående hade knappast varit status quo, att allt hade förblivit vid det gamla. Alternativet hade istället varit att någon annan kommit in och köpt något av företagen.

Om storaffären ska bli bra hänger på om kunderna kan behålla sitt förtroende för de bägge lastbilarna.

– Lastvagnskunder är inte vilka konsumenter som helst. De är mycket medvetna om vad de vill ha Därför gäller det för de svenska lastvagnstillverkarna att se till att bevara förtroendet hos sina kunder. Ytterst hänger det på ledningen och styrelsen för AB Volvo.

– Men sjunker marknadsandelarna och man tappar i volym är det illa. Då minskar beläggningen ute på verkstäderna, jobben försvinner och då är samgåendet i slutändan en riktigt dålig affär.

– Volymmässigt måste den här affären innebära att ett plus ett blir mer än två. Det kan bli så, om man lyckas bli ännu starkare på de marknader där man redan är stark Detta genom ännu vassare marknadsföring och en långsiktig produktutveckling.

Att Scania och Volvo har kunnat utvecklats i nära och hård konkurrens är något som kunderna uppskattat. Därför vill Göran Johnsson se en fortsatt tävlan mellan de bägge lastbilsmärkena.

– Kunderna rädda för att konkurrensen mellan Volvo och Scania försvinner. Därför är det viktigt att de får fortsätta att tävla på vissa områden, medan de kan börja samarbeta i andra.

De stora samarbetsvinsterna – uppåt 3 miljarder kronor om året – ska enligt Volvochefen Leif Johansson komma genom gemensamma inköp från underleverantörer. Pressen ökar ytterligare på de företag som levererar komponenter till bilindustrin. Det oroar Göran Johnsson.

– Men det är å andra sidan inget nytt. I synnerhet de små underleverantörerna lever under pressade villkor och de får det säkert ännu tuffare nu.

För facket gäller det nu, enligt Johnsson, att få tillstånd en bra kommunikation med Volvos ledning.

– Ledningen för Volvo måste å sin sida lyssna på facket och de anställda. Om den här affären ska kunna lyckas så bygger det på ett ordentligt självförtroende bland de anställda, hos ledningen och ägarna, i facket. Det handlar i slutändan mycket om psykologi, om inställningen hos alla inblandade.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen