Danut Pruteanu halkade under ett arbetspass i Årjäng i mars 2025. Röjsågen föll ur hans händer och kapade hans smalben. Än i dag lever han med allvarliga skador.
Eftersom Danut saknade rätt intyg fick han, till en början, sjukhusräkningar på över 400 000 kronor. Danut Pruteanu säger själv att hans arbetsgivare inte informerat honom om hur systemet fungerade. Enligt Försäkringskassan begärdes rätt intyg först i oktober, sex månader efter olyckan.
– Det här är jätteallvarligt. Arbetsgivaren ska kunna visa att den här killen arbetar i Sverige och att han ingår i sjukförsäkringssystemet, säger Magnus Leoson försäkringshandläggare på GS-facket.

Vad hade ni gjort om Danut Pruteanu var med i GS-facket?
– Vi hade tagit hand om handläggningen under tiden för olyckan. Vi hade också anmält olyckan till Arbetsmiljöverket och troligtvis polisen också. Det kan röra sig om ett arbetsmiljöbrott och det är polisen som utreder det, säger Magnus Leoson.
Danut Pruteanu är i Sverige för att reda ut vad han har rätt till. Vad kan han hoppas på?
– Han skadade sig här i Sverige och arbetsgivaren hade försäkringar. Därför ska han få livränta. Eftersom det är en sådan alvarlig skada tror jag inte att det kommer bli någon diskussion om det.





















































































































