600 metallarbetare går arbetslösa i Dalsland, samtidigt som många verkstadsföretag letar efter rätt arbetskraft. Nu ska fem kommuner i Dalsland samarbeta med Metall för att ge de arbetslösa jobb.
Projektet stöds av arbetsförmedlingen, EU och bilstolstillverkaren Lear som för snart två år sedan lade ner sin fabrik i Bengtsfors.
– Om två år vill jag inte höra att metallföretagen säger att de inte får tag i rätt folk. Om våra arbetslösa saknar den rätta kompetensen så får vi ge dem utbildning, säger Kjell Hultgren, ombudsman vid Metalls avdelning i Trollhättan.
Projektet går under namnet MUC, Metalls utvecklingscentrum. Metall och arbetsförmedlingen väljer i varje kommun ut tio arbetslösa som får hjälp av två handledare att finna arbete, praktikplats eller utbildning.
– Så fort en av de tio lämnar gruppen ska en ny in. Ju snabbare omsättning på folk, desto bättre, säger Hultberg.
Kommunerna i Bengtsfors, Ed, Färgelanda, Mellerud och Åmål ställer upp med lokaler. Arbetsförmedlingen betalar utbildning, Lear betalar två handledare i Bengtsfors kommun. Handledarna i de övriga kommunerna betalas delvis av EU inom ramen för mål 3. Arbetsutskottet inom mål 3 har redan sagt ja till 2,6 miljoner kronor, det slutliga beslutet fattas nästa vecka.
Metallavdelningen bidrar med 1,5 miljoner kronor. Allt som allt kostar det tvååriga projektet 23 miljoner kronor.
Kjell Hultberg hoppas också på stöd från näringsdepartementet. Tillsamman med andra ansvariga för MUC kommer Hultberg att träffa representanter för departementet nästa vecka.
Då har det gått närmare ett år sedan näringsdepartementet kontaktades första gången om MUC. Metalls Trollhätte-avdelning hade planer på att låta en egen personaluthyrning bekosta MUC-projektet.
Närmare ett år efteråt har departementet ännu inte lämnat något besked. Frågan uppges ha handlagts av ansvariga som först var sjukskrivna och sedan slutat på departementet.
Nästa vecka får näringsdepartementet chans att ta ställning till den nya MUC-modellen, utan personaluthyrning.

































































