Benny Karlssons plågoande inför rätta

I dag, tisdag, behandlar Arbetsdomstolen Pappers stämning av Klippan AB för trakasserier mot facklig förtroendeman.- Jag har under mina trettio år som...

Publicerad:

Uppdaterad:

I dag, tisdag, behandlar Arbetsdomstolen Pappers stämning av Klippan AB för trakasserier mot facklig förtroendeman.- Jag har under mina trettio år som fackligt aktiv inte varit med om något liknande. Om man agerar så kränkande och omdömeslöst som Klippans huvudägare Jan Bernander gjort, måste det få ett rättsligt efterspel. Det säger Pappers ordförande Sune Ekbåge, en av dem som ska delta i rättegången.

Det var den 21 december i fjol som Pappers inlämnade en stämningsansökan till Arbetsdomstolen med krav på ett sammantaget skadestånd från Jan Bernander och Klippan AB på mycket höga 625 000 kronor.

Sune Ekbåge menar att det är skönt att ordföranden för Pappers avdelning i Lessebo som det handlar om, Benny Karlsson, är helt rentvådd.

– Vi är överens med arbetsgivarparten i Skogsindustrierna om detta och om att Benny ska tillerkännas ett skadestånd. Eftersom Bernander trots detta vägrar att göra rätt för sig stämmer vi honom nu inför arbetsdomstolen, sade Pappers ordförande Sune Ekbåge samband med att stämningen inlämnades.

Bakgrund är att Klippan AB i november i fjol varslade Benny Karlsson om avsked. Benny Karlsson är, förutom ordförande i Pappers avdelning 94 i Lessebo, också styrelseledamot i Klippan AB.

Ordföranden och störste aktieägaren i Klippan AB Jan Bernander uppgav tre skäl för varslet. Han påstod att Benny fuskat med övertidsredovisningen och tagit ut för mycket övertid, och att Benny Karlsson felaktigt omvandlat ett skadestånd från företaget till möbelinköp till fackexpeditionen, samt att Benny Karlsson skulle ha varit jävig vid ett bolagsstyrelsemöte.

Vid en central förhandling kunde Pappers och arbetsgivarparten Skogsindustrierna, som företrädde Klippan AB, enas om att samtliga anklagelser var grundlösa. Parterna var också överens om att ett skadestånd därför skulle utgå.

När Bernander vägrade betala stämde Pappers inför Arbetsdomstolen.

Pappers menar att bolaget också brutit mot föreningsrätten, och att skadeståndet därför måste bli kännbart. I stämningen kräver därför Pappers ett allmänt skadestånd för brott mot medbestämmandelagen på 250 000 kronor, brott mot lagen om facklig förtroendeman med 75 000 kronor. Vidare kräver man för Benny Karlssons del ett allmänt skadestånd för kränkning av föreningsrätten och brott mot lagen om facklig förtroendeman med 200 000 kronor och ett allmänt skadestånd för brott mot lagen om anställningsskydd med 100 000 kr.

Arbetsgivarna i Skogsindustrierna kommer inte att företräda Klippan AB i Arbetsdomstolen.

Förhandlingarna pågår i dag och i morgon onsdag.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen