Det är fel att inhyrda används för att runda arbetsrätten. Det säger biträdande näringsminister Mona Sahlin till Dagens Arbete. Hon tror att det kan komma förslag om lagskärpningar.
Det blir allt vanligare att företag säger upp anställda och sedan hyr in dem.
Den mest uppmärksammade inhyrningsstriden pågår just nu på Abu Garcia i Svängsta i Blekinge. Där sade företaget upp 18 personer och ville i stället hyra in dem. Metall anser att inhyrningen strider mot återanställningsskyddet i lagen om anställningsskydd. Enligt lagen ska den som sägs upp ha rätt till återanställning i nio månader efter uppsägning om företaget behöver folk.
Metall har stämt Abu till Arbetsdomstolen, där striden förmodligen kommer att avgöras.
Men Dagens Arbetes granskning visar att Abu i Svängsta inte är det enda fallet. På Nolato i Kristianstad blev till exempel alla operatörer uppsagda. Sedan har företaget under lång tid hyrt in tidigare anställda operatörer. Äldre anställda med lång anställningstid har valts bort och blivit arbetslösa.
Facket befarar att det är en trend att företagen rundar lagen om anställningsskydd med hjälp av inhyrda. Men det är en trend som kan komma att stoppas. 14 av 17 ledamöter i rikdsdagens arbetsmarknadsutskott säger nej till att företag ska få säga upp anställda ena dagen och hyra in dem nästa, enligt en enkät som Dagens Arbete gjort.
Biträdande näringsminister Mona Sahlin utesluter inte att det kommer förslag på lagskärpningar. Bland annat finns möjligheten att införa en karenstid för inhyrning av personal som just sagts upp. En arbetsgrupp har tillsatts på näringsdepartementet för att granska villkoren för anställda i bemanningsbranschen.
Dessutom har Arbetslivsinistitutet fått uppdraget att se över hela arbetsrätten. I den översynen vill Mona Sahlin att problemen med att företag säger upp ena dagen och hyr in nästa tas med.
– Det finns ett behov av att se till så att bemanningsföretagen inte kringgår lagarnas avsikter, säger Mona Sahlin till Dagens Arbete.


































































