Sex fackförbund inom industrin ställer upp för utrikesministerns EMU-utspel tillsammans med Ericssonchefen. ”Anna Lindh har helt rätt, ensam är inte stark”, säger Metall, Industrifacket, Pappers, Elektrikerförbundet, Målarna och Livs i ett gemensamt uttalande.
Frågan gäller om Anna Lindh gjorde rätt eller fel när hon ställde upp med Ericssonchefen och varnade för minskade investeringar i Sverige om vi inte säger ja till EMU. Den debatten förvånar de sex LO-förbunden.
– Ett av de mest avgörande skälen till att vi säger ja till ett medlemskap i EMU är just vår oro att ett utanförskap allvarligt kan skada viljan att investera i Sverige i framtiden.
Misstron mot Sverige kommer inte att märkas direkt efter valdagen utan på längre sikt, befarar förbunden.
– Konkurrensen om i vilket land en investering ska ske är stenhård. Besluten tas varje dag och det säger sig nästan självt att ett utanförskap riskerar att minska intresset för Sverige som investeringsland.
– Valutan är naturligtvis inte den enda faktorn. Näringslivsklimatet, utbildningsnivån, tillgång på ledig arbetskraft och mycket annat är också viktigt men utan tvekan är också valutarisken en viktig faktor.
De sex förbunden har tagit ställning för ett svenskt medlemskap i EMU för att ”företagen på alla områden ska ha samma villkor som andra medlemmar i EU och EMU”.
– Om bara några år kommer upp mot 400 miljoner människor att handla i euro. Det känns tryggare att tillhöra denna valuta än att fortsätta tillhöra en valuta som bara omfattar 9 miljoner människor.
Handeln gynnas av en svensk EMU-anslutning, det medger nu även nej-sidan, påminner de sex förbunden och syftar på en radioutfrågning.
– Sverige är ett av världens mest exportberoende länder och därför är handeln extra viktig för oss.
– Vi är övertygade om att ökad handel leder till ökad tillväxt i Sverige. Sedan tidigare vet vi att en högre tillväxt leder till fler jobb och högre löner. När fler får jobb och högre löner, ökar våra möjligheter att satsa mer på vård, skola och omsorg, heter det i det gemensamma uttalandet.






































































