"Positiv särbehandling bör tillåtas"

Särskilda lagar för diskriminering i arbetslivet, ska inte finnas. Positiv särbehandling på grund av etnisk tillhörighet, tillåtas. Det är två av alla...

Publicerad:

Uppdaterad:

Särskilda lagar för diskriminering i arbetslivet, ska inte finnas. Positiv särbehandling på grund av etnisk tillhörighet, tillåtas. Det är två av alla de förslag till ny lagstiftning som lämnas till regeringen i dag. Men utredningen är oenig och får kritik, bland annat från LO.

Den statliga diskrimineringskommittén har haft i uppdrag att utreda hur svensk diskrimineringslagstiftning ska se ut. I dag överlämnades slutbetänkandet till regeringen. Kommittén lägger fram en mängd förslag. Bland annat ska:

• En Ombudsman mot diskriminering ersätta Ombudsmannen mot etnisk diskriminering (DO), Ombudsmannen mot diskriminering på grund av sexuell läggning (HomO), Jämställdhetsombudsmannen (JämO) och Handikappombudsmannen (HO).

• Två nya diskrimineringsgrunder införas: Ålder och könsidentitet. Transpersoner ska omfattas av det nya skyddet.

• Positiv särbehandling på grund av etnisk tillhörighet vara tillåtet i arbetslivet. Arbetsgivaren ska kunna favorisera en person med till exempel utländsk bakgrund, vid lika eller nästan lika meriter. Möjligheten ska finnas vid anställningar, befordran eller utbildningar.

• Arbetsgivare varje år upprätta en så kallad likabehandlingsplan för alla de diskrimineringsgrunder som omfattas av lagen. Krav på liknande planer för diskrimineringsgrunden kön finns redan, så kallade jämställdhetsplaner.

• Arbetsrättsliga diskrimineringsmål även i fortsättningen avgöras i AD, Arbetsdomstolen. Men domstolen bör ha ”särskild expertis” vid rättegångarna.

• Alla diskrimineringsgrunder och samhällsområden rymmas under samma lag. Någon särskild lag för diskriminering i arbetslivet, ska inte finnas.

LO, TCO och SACO kritiserar i ett särskilt yttrande flera förslag. Organisationerna vill bland annat bevara den arbetsrättsliga diskrimineringslagstiftningen. Allt annat skulle i praktiken försvaga fackets roll i diskrimineringsarbetet på arbetsplatserna, enligt organisationerna.

– Meningen med utredningen var att lagstiftningen skulle förenklas, säger Maud Jansson, ombudsman på LO.

– Vi tycker egentligen inte att det blir någon förenkling, snarare tvärtom.

Svenskt Näringsliv är också kritiska till flera förslag, bland annat likabehandlingsplanerna

– SCB har i en stor undersökning visat att det mångåriga kravet på jämställdhetsplaner inte haft avsedda effekter. Så kommer det med säkerhet att bli också med skyldigheter av det slaget, säger Lars Gellner, arbetsrättsexpert, i ett pressmeddelande.

Många av kommitténs ledamöter har dessutom reserverat sig mot flera förslag.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen