Allt klart för Scaniaflytt

Allt tyder på att Scania flyttar hem produktionen till Södertälje. Löntagarkonsulternas rapport anser att flytten är ekonomiskt försvarbar, erfar Dagens Arbete. Ändå...

Publicerad:

Uppdaterad:

Allt tyder på att Scania flyttar hem produktionen till Södertälje. Löntagarkonsulternas rapport anser att flytten är ekonomiskt försvarbar, erfar Dagens Arbete.

Ändå är inte loppet kört för Sibbhult och Falun. Det kan bli ersättningsjobb på bägge orterna.

Scanias strategi går ut på att koncentrera tillverkningen till Södertälje. Växellådorna som i dag tillverkas i Sibbhult och axlarna som görs i Falun ska i fortsättningen produceras nära slutmonteringen i moderfabriken.

Men bara en del av produktionen tas hem till Södertälje. Scania skiljer på strategisk och icke-strategisk produktion.

Den strategiska produktionen är unik för företaget och kan bara göras av företaget. Den delen ska hem till Södertälje. Det handlar i första hand om montering av växellådor och axlar.

Den icke-strategiska produktionen läggs ut på andra företag. Större delen av bearbetningen, som fräsning, borrning och svarvning av gjutgods, anses vara icke-strategisk. Den kan göras av andra än Scania.

Delar av tillverkningen i både Sibbhult och Falun anses vara icke-strategisk. Även Södertäljefabriken rymmer icke-strategisk produktion som ska bort från Scania.

Sammantaget ska uppåt 40 procent av verksamheten i Sibbhult och Falun, samt bearbetningen av växellådor och axlar i Södertälje läggas ut på andra företag.

Hur stor del av den icke-strategiska bearbetningen som skulle kunna förläggas till Sibbhult och Falun är ännu oklart. Allt beror på om det finns företag som vill gå in och köpa fabrikerna på de bägge orterna.

I början av nästa vecka MBL-förhandlar facken och företaget i Sibbhult och Falun. Då lär det också visa sig i vilken mån de bägge orterna även i fortsättningen kan bidra till Scanias lastbilstillverkning.

Genom att koncentrera tillverkningen till Södertälje säger sig företaget spara över 300 miljoner kronor om året. Konsulterna är, enligt vad Dagens Arbete erfar, försiktigare i sin bedömning. Enligt dem skulle besparingen stanna vid strax över 200 miljoner om året.

Konsulterna räknar också med 3-4 års återbetalningstid vilket är lång tid för att en investering ska börja betala sig. Den normala återbetalningstiden för en investering brukar ligga på max 2 år.

Den relativt långa återbetalningstiden till trots anser ändå löntagarkonsulterna vid FackRådet att flytten är ekonomiskt försvarbar. Det finns dessutom strategiska skäl att flytta, enligt rapporten.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen