I går beslutade Electrolux att lägga ner tillverkningen i Torsvik. Nu vill Torsviksarbetarna att företaget öppnar plånboken. Den enda signal facket fått är att det räcker med inbetalningarna till omställningsförsäkringen.
Electrolux har, enligt Dagens Arbetes beräkningar, inte betalat in mer än runt 100 000 kronor till omställningsförsäkringen (för de anställda i Torsviksfabriken) under de 20 månader försäkringen gällt.
Detta förutsatt att arbetarna tjänar enligt teknikavtalets snittlön på 20 000 kronor.
Företaget betalar in 0,15 procent av den totala lönesumman, lön plus sociala avgifter, till omställningsförsäkringen.
– En piss i Mississippi, säger Bo Rothzén, IF Metallklubbens ordförande som idag inleder nedläggningsförhandlingarna med företaget.
– Om Electrolux kunde betala i Nürnberg så kan de betala nu också. Där fick de 1 700 anställda som fick upp till 1,8 årslöner.
Electrolux lägger ner i Torsvik och flyttar tillverkningen av kompakta diskmaskiner, tvättmaskiner och tumlare till Polen. Där är lönerna betydligt lägre än i fabriken utanför Jönköping.
Med flytten sparar Electrolux över 40 miljoner kronor, varje år.– Därför borde man ha råd att satsa 5-10 miljoner kronor på personalen som ställt upp i alla år, säger Rothzén.
Electrolux linje är att i Sverige ska svenska regler följas.
– Det går därför inte att jämföra oss med Tyskland, säger Anders Edholm, presschef på Electrolux.
Vad man kommer fram till i Torsvik är en förhandlingsfråga med facket, betonar Edholm som inte vill gå in på företagets förhandlingsbud i Torsvik.
– Det jag kan säga är att vi följer svenska avtal och lagar och har betalat in till Trygghetsrådet, Trygghetsfonden och arbetsmarknadsavgiften såsom vi är ålagda.
Arbetsmarknadsavgiften motsvarar fyra procent av lönen och ingår i de sociala avgifterna, som facket anser är avstått löneutrymme. För en metallarbetare på Torsvik med 20 000 kronor i lön motsvarar arbetsmarknadsavgiften drygt 1 000 kronor i månaden.
Trygghetsrådet omfattar tjänstemännen och uppgår till 0,3 procent av lönesumman. Trygghetsfonden till arbetarna är alltså det som brukar kallas omställningsförsäkringen. Den trädde i kraft i september 2004 efter förhandlingar mellan LO och arbetsgivarorganisationen Svenskt Näringsliv.
Texten är korrigerad 26/4 2006.































































