Finsk pappersstrejk överraskar svenska Pappers

Sedan i morse är den finska pappers-och massaindustrin lamslagen av en tvådagarsstrejk. – Vi har inte fått någon information i förväg, utan...

Publicerad:

Uppdaterad:

Sedan i morse är den finska pappers-och massaindustrin lamslagen av en tvådagarsstrejk.
– Vi har inte fått någon information i förväg, utan blev lika överraskade som alla andra, säger Pappers ordförande Sune Ekbåge.

Bakgrunden till den finska proteststrejken är de kraftiga neddragningarna på personal i den finska skogsindustrin. Senast ut var UPM Kymmene. I början av mars kom med beskedet att runt 3 000 anställda skulle rationaliseras bort.

I fredags preciserade företaget neddragningen till drygt 2 500 anställda och svaret kom direkt i form av en kraftfull protest från det finska facket.

I dag och i morgon strejkar alla pappersarbetare utom vid de nedläggningshotade UPM-enheterna i Voikkaa och Pankakoski och på onsdag följer tjänstemännen upp med en dygnslång protest.

Nedstängningen av maskinerna påbörjades redan i går kväll.

Finska Pappers ordförande, Jouko Ahonen, menar att det funnits andra och framför allt mjukare sätt att genomföra personalminskningarna.

I den finska tidningen Hufvudstadsbladet kallar han samarbetet med arbetsgivarna i de här frågorna för ”teater”. Dessutom gör han klart att i nästa förhandlingsrunda kring en ny inkomstpolitisk uppgörelse i Finland, så kommer facket att kräva ”särskilda förpliktelser för lönsamma företag som säger upp personal för att öka vinsten”.

Från arbetsgivarhåll har man också tagits på sängen av fackets kraftiga protest.

Vd:n för den finska arbetsgivarorganisationen Skogsindustrin, Anne Brunila, menar att strejken inte står i proportion till de lönsamhets- och produktionssvårigheter som branschen har.

Från svenska Pappers sida ligger man ännu så länge lågt.

– Jag vill först prata med det finska förbundet innan jag vill uttala mig.

Så några sympatiaktioner är inte aktuella från svensk sida?

– Nej, dels bör vi haft någon kontakt innan, dels har vi sju dagars varselplikt.

Eurenco

Läs alla artiklar

Nyheter

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer om valet här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen