Avtal för SSAB-anställda dröjer

Först efter sommaren blir de lokala löneavtalen klara på SSAB. Avtalen på företagets tre anläggningar ska bli mer lika varandra, och det...

Publicerad:

Uppdaterad:

Först efter sommaren blir de lokala löneavtalen klara på SSAB. Avtalen på företagets tre anläggningar ska bli mer lika varandra, och det har dragit ut på tiden.

SSAB räknar med att spara in på administrationen genom att ha samma avtal för sina anställda i Luleå, Oxelösund och Borlänge. För att harmonisera avtalen krävs justeringar på flera punkter, bland annat veckovila, dygnsvila, flextid och skiftbyte.

Ett enhetligt avtal på alla orter är värt 400 kronor per anställd, anser SSAB. Den summan erbjöds de anställda i extra lönepåslag utöver de 780 kronor som det centrala avtalet ger.

Tidigare i juni röstade medlemmarna i Oxelösund och Borlänge ja till förslaget, men i Luleå blev det nej.

– Det var bland annat nivån, de tyckte att det var för lite pengar, säger Tomas Karlsson på verkstadsklubben i Luleå.

Men det var även förändringar av arbetstidsbanken och arbetstiderna för dagtidspersonalen som väckte frågor i Luleå.

För att kunna gå vidare med de lokala förhandlingarna har klubben ändå sagt ja till det så kallade harmoniseringsavtalet. De punkter i avtalet som medlemmarna var tveksamma till tas i stället upp i de lokala förhandlingarna. Extra lönepåslag är en av punkterna.

– Industrin går oerhört bra, så kraven är högre. Vi har nästan aldrig fått några påslag utöver de centrala, säger Tomas Karlsson.

Men de anställda får vänta till i början av september innan de har ett bud att ta ställning till. Även i Oxelösund får medlemmarna ge sig till tåls. Men i Borlänge är vice ordförande Conny Carlsson mer hoppfull.

– Jag hoppas att vi hinner få med de nya lönerna på julilönen.

Här röstade medlemmarna ja till harmoniseringsförslaget och tyckte att lönenivån var bra, berättar Conny Carlsson.

– Jämför man 1 180 kronor med 470 kronor, som vi fick förra året, så är det rätt okej. Men i relation till företagets vinster är det ju inte mycket.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen