IF Metall kräver plan mot krisen

IF Metall vill ha ett åtgärdsprogram mot krisen. Det här är ingen vanlig kris, säger IF Metalls förbundsordförande Stefan Löfven. Livskraftiga företag...

Publicerad:

Uppdaterad:

IF Metall vill ha ett åtgärdsprogram mot krisen. Det här är ingen vanlig kris, säger IF Metalls förbundsordförande Stefan Löfven. Livskraftiga företag måste räddas.

– Den nedgång vi sett under hösten är allt annan än normal. Kapitalförsörjningen har havererat och vi har hamnat i en extremt svår situation som måste överbryggas.
– Och det handlar inte om att ge konstgjord andning åt fallfärdiga företag, utan att slå vakt om konkurrenskraftiga framtidsföretag som är grunden för vår välfärd.

Det åtgärdsprogram som IF Metalls förbundsråd i dag ställt sig bakom sammanfattas i nio punkter.

* Bankernas krisplan måste fungera. Om inte företagen kommer åt pengar blir det stillestånd i industrin, säger Stefan Löfven.
* Livskraftiga företag får inte gå omkull. Därför måste samhället se till att göra punktinsatser för att säkerställa likviditeten.
* Investeringar i industri och infrastruktur.
* AP-fonderna måste ta ökat ansvar och garantera svenskt ägande i en del företag. Jag vill inte att exemplet Scania återupprepas, säger Stefan Löfven.
* Prioritera utbildning i bristyrken.
* Kompletterande utbildning för dem som har en industriell bakgrund. Då kan industrin snabbt rekrytera när krisen är över.
* Utbilda dem som tillfälligt inte behövs i produktionen. Ge dem tjänstledigt under utbildningstiden. En åtgärd som bland annat Volvo tillämpade under 90-talskrisen.
* Höjt tak i a-kassan till 950 kronor per dag. Ändra beräkningsreglerna så att a-kassan verkligen ger 80 procent för dem under taket.– De som påstår att alla lågavlönade får 80 procent ljuger, säger Stefan Löfven.

– Beräkningsunderlaget innebär att man måste räkna bort exempelvis frånvaro för sjukdom och föräldraledighet. Då kommer man inte upp i 80 procent.

Den försämrade a-kassan och krisen för företagen gör att många av IF Metalls medlemmar känner en stark oro just nu, enligt Stefan Löfven.– Jag har rest runt på många ställen under hösten och på vissa håll möter man företag som står stilla. Den tystnaden ger en mycket obehaglig känsla.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen