Arbetsskadeförsäkringen granskas

Försäkringsförbundet tillsätter en fristående kommission för att ta fram förslag på en bättre arbetsskadeförsäkring. Bristerna i dagens försäkring är många och allvarliga,...

Publicerad:

Uppdaterad:

Försäkringsförbundet tillsätter en fristående kommission för att ta fram förslag på en bättre arbetsskadeförsäkring. Bristerna i dagens försäkring är många och allvarliga, skriver de på DN Debatt.

Den som drabbas av en arbetsskada ska ha rätt till en väl fungerande organisation för bedömning, ersättning och rehabilitering. I dag är bristerna i arbetsskadeförsäkringen många och allvarliga. Därför tillsätter Försäkringsförbundet en fristående kommission som ska göra en ordentlig analys av försäkringen samt komma med förslag på hur den kan utformas bättre.

Det skriver Christina Lindenius, vd för Försäkringsförbundet, och Björn von Sydow (S), riksdagsledamot och ordförande för den nya Arbetsskadekommissionen, på DN Debatt i dag.

I debattartikeln radas flera brister i dagens arbetsskadeförsäkring upp:

• Det saknas tydliga riktlinjer för vad som är en arbetsskada.

• Ansvaret för att korrekt beskriva skadan och hur den uppkommit ligger på individen.

• Försäkringskassan saknar system för att sammanställa och uppdatera forskning som underlag för arbetsskadebedömningar.

• Det kan ta lång tid innan den enskilde får ett slutligt beslut om ersättning eller avslag.

• Varken arbetsgivare, försäkringskassa, avtalsförsäkringarna eller hälso- och sjukvården har någon drivkraft för att effektivisera rehabiliteringsprocessen som ofta innebär långa väntetider för den enskilde.

• Försäkringen har av läkare beskrivits som rättsosäker och ojämlik.

Arbetsskadeförsäkringen ingår i den parlamentariska socialförsäkringsutredningen som tillsattes av regeringen tidigare i år, men det räcker inte. Socialförsäkringssystemet är omfattande och vid tidigare översyner har arbetsskadeområdet kommit i skymundan.

– Det kan bero på att man har trott att kostnaden för arbetsskadorna har handlat om ganska få miljarder, säger kommissionens ordförande Björn von Sydow.

Men en ny studie visar att det kan röra sig om så mycket som tre till fyra procent av Sveriges samlade ekonomi.

Kommissionen ska nu göra en grundlig genomlysning av arbetsskadeförsäkringarna i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Bland annat ska utfallet i försäkringen för de enskilda individerna jämföras mellan länderna.

– Får de som är arbetsskadade den rätt de ska ha eller är systemet så krångligt att de inte förmår driva sitt ärende, säger Björn von Sydow.

– Min tro och förhoppning är att vi ska skapa ett förslag där det som är prövat och funnits fungera i till exempel Danmark kan införas även i Sverige.

Björn von Sydow tror att kommissionen kommer att ha ett löpande utbyte med den parlamentariska socialförsäkringsutredningen. Kommissionen ska vara klara med uppdraget den 31 augusti 2012. Då har socialförsäkringsutredningen ännu ett drygt år kvar att jobba.

Björn von Sydow tillfrågades i juni om att leda kommissionens arbete. Sedan dess har han arbetat med att sätta samman arbetsgruppen och med att uppdatera sig i ämnet. Han har bland annat läst Dagens Arbetes granskning av arbetsskadeförsäkringen.

– Jag kände mig verkligen berörd när jag läste er granskning, av hur en enskild människa och familj kan vara utsatt.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Woolpower

Läs mer

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Val 2026

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här
Fler historiska reportage

Granskning: Lurade i skogen